Reklama

Ortopedický magazín logo
VITAJTE
Ortopedický magazín logo
Slider

Pripravenosť absolventov zubného lekárstva na prax sa znižuje

Pripravenosť absolventov zubného lekárstva na prax sa znižuje

Pripravenosť absolventov zubného lekárstva na prax sa z roka na rok znižuje. Preto je nevyhnutné prehodnotiť potrebu absolvovania praxe práve skončených študentov po vysokej škole. Tento týždeň na to poukázal prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igor Moravčík.

Na zefektívnenie štúdia zubných lekárov je potrebné zvýšiť finančnú dotáciu na študijný program zubné lekárstvo. Peniaze sú podľa Moravčíka potrebné na kvalitné vybavenie pracovísk, v ktorých študenti získavajú prvú prax. Nevyhnutné je tiež zvýšiť finančné ohodnotenie pedagógov na lekárskych fakultách a zvýšiť koeficient náročnosti štúdia pre zubné lekárstvo. „Boli by sme preto radi, keby štát vyčlenil viac peňazí na toto štúdium,“ skonštatoval Moravčík.

Podľa členky rady SKZL Michaely Lifkovej veľký problém predstavuje pre študentov nedostatočné materiálno-technické vybavenie. „Na súčasný počet študentov nie je dostatočný počet zubných kresiel a súprav. Na všetkých klinikách je na jedno kreslo šesť až osem študentov,“ priblížila Lifková. Nedostatok učiteľov zubného lekárstva zas spôsobuje vysoké pedagogické úväzky. „V krajinách EÚ je odporúčanie, že jeden učiteľ pracuje s dvoma až troma študentami, kým u nás je päť až šesť, nezriedka aj desať študentov na jedného pedagóga,“ spresnila Lifková.

Podľa SKZL je preto nevyhnutné zabezpečiť reálnu prípravu študenta na prax, a to umožniť mu vykonávať prax v zubných ambulanciách aj počas semestra v rámci povinných 1500 hodín povinnej klinickej praxe.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright 2021 © Factory 457 s.r.o.

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This