Ortopedický magazín logo

Reklama

Komora zubných lekárov žiada zriadenie centier akútnej zubnolekárskej starostlivosti

SKZL chce centrá akútnej zubnolekárskej starostlivosti

Zriadenie centier akútnej zubnolekárskej starostlivosti, ktoré budú garantované štátom, je nevyhnutné. Centrá by sprístupnili zdravotnú starostlivosť najmä pre rizikových pacientov, hendikepovaných či pre ťažko ošetriteľné deti. Vo štvrtok na to upozornil prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igor Moravčík.

SKZL navrhuje, aby na úrovni univerzitných nemocníc boli zriadené centrá akútnej zubnolekárskej starostlivosti vyššieho stupňa. V nich by mali byť ošetrované akútne stavy, akútne infekčné ochorenia, hendikepovaní a ťažko ošetriteľné deti. „Nie je vhodné, aby sa to robilo na ambulanciách, na takéto výkony je potrebný skúsený zubár či vytvorenie zázemia,“ vysvetlil Moravčík.

Na úrovni fakultných nemocníc SKZL navrhuje zriadenie centier akútnej zubnolekárskej starostlivosti nižšieho stupňa, kde by mali byť ošetrované akútne stavy a akútne infekčné ochorenia.

„Uľahčilo by to aj situáciu hospitalizovaných pacientov v nemocniciach. Často sa stáva, že pacientov prepustia z nemocníc na jeden deň a musia ísť k svojmu zubárovi. Takto by to mali vyriešené za 20 minút v nemocnici,“ priblížil Moravčík. Podľa SKZL pandémia ochorenia COVID-19 opäť ukázala potrebu riešenia predovšetkým ošetrenia pacientov s akútnym infekčným ochorením.

Centrá by podľa jeho slov zabezpečili dostupnosť, kvalitu a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti. „Tento návrh sme predložili aj ministrovi zdravotníctva,“ dodal Moravčík.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This