Ortopedický magazín logo

Reklama

Prestať fajčiť môžete naraz alebo postupne, v skutočnosti na tom nezáleží

Prestať fajčiť

Na tom, či fajčiar skoncuje so svojím zlozvykom naraz alebo postupne, v skutočnosti nezáleží. Najdôležitejšie je psychické nastavenie. Upozornila na to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. V každom prípade je dôležité prestať fajčiť. 

Plán odvykania si od tabaku môže pomôcť stanoviť lekár či iný odborník. Dôležité je najskôr stanoviť si deň, odkedy človek prestane fajčiť. „Prehodnoťte všetky svoje neúspešné pokusy. Zhodnoťte, v akých situáciách ste zlyhali a čo bolo pre vás najproblematickejšie. Len tak sa dokážete vyhnúť starým chybám,“ spresnila Račková.

Pri odvykaní pomáha aj spísanie si všetkých pomôcok a spôsobov, ktoré proces odvykania uľahčia. Môže ísť o psychologickú podporu od rodiny, žuvačky proti fajčeniu či nikotínové náplasti.

„Pokiaľ ide o farmakologickú liečbu, na trhu je dostupných niekoľko druhov liekov. Správne dávkovanie liekov musí určiť lekár, postupy je nevyhnutné s ním konzultovať,“ zdôraznila Račková.

ÚVZ tiež odporúča robiť si záznamy, kedy fajčiar čelí nutkaniu zapáliť si cigaretu, prípadne kedy abstinujúci takémuto momentu takmer neodolá. „Vďaka záznamom si tieto momenty môže neskôr prejsť s odborníkom. Presné záznamy využije odborník na podporu v krízových situáciách, aby mal fajčiar svoje nutkanie pod kontrolou,“ vysvetlila Katarína Blažová z poradne na odvykanie od fajčenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava, hlavné mesto.

ÚVZ pripomína, že počas prvých štyroch týždňov od ukončenia fajčenia sa môžu vyskytnúť abstinenčné príznaky, ktoré súvisia s tým, že sa telo postupne zbavuje zvyškového nikotínu. Medzi najčastejšie abstinenčné príznaky patria neodolateľná chuť na nikotín, zvýšený apetít, poruchy spánku, pretrvávajúci kašeľ, symptómy chrípky či zmeny nálad a zápcha.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This