Ortopedický magazín logo

Reklama

Francúzska Liga proti rakovine kritizuje fajčenie vo filmoch

fajčenie vo filmoch

Foto: ilustračné, Envato Elements

Viac ako polstoročie po tom, čo filmy francúzskej Novej vlny spôsobili, že fajčenie je čímsi sexy, francúzska Liga proti rakovine kritizovala podporu, ktorej sa fajčeniu naďalej dostáva v dielach francúzskej kinematografie. Urobila tak na základe preskúmania obsahu viac ako 150 filmov, ktorého závery zverejnila krátko pred Svetovým dňom bez tabaku (31. mája). Liga proti rakovine žiada už 15 rokov, nepropagovať fajčenie vo filmoch. 

„Tabak zostáva vo francúzskych filmoch takmer všadeprítomný. V rokoch 2015-19 malo 90,7 percenta filmov najmenej jednu scénu, predmet či výrok súvisiaci s tabakom. Počíta sa fajčenie ľudí, prítomnosť popolníkov, cigariet, postava hovoriaca o tabaku…,“ uviedla Liga proti rakovine v správe, ktorú vypracúva pravidelne už 16 rokov.
Liga tiež zaznamenáva „prudké zvýšenie podielu fajčiarov v scénach zo spoločenských priestorov. V kaviarňach či reštauráciách“, pričom v reálnom živote ide o nezákonnú prax. Fajčenie v týchto priestoroch je vo Francúzsku už vyše desať rokov zakázané.
Z prieskumu tiež vyplýva, že 21,5 percenta fajčiarskych filmových scén sa odohráva na pracovisku. Ďalších 16,6 percenta v kaviarni, reštaurácii alebo nočnom klube.
Agentúra AFP vo svojej správe konštatuje, že tvárou v tvár tejto „všadeprítomnosti“ fajčenia vo filmoch sa 58 percent mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov domnieva, že to k fajčeniu motivuje. Približne rovnako veľká skupina ľudí si myslí, že tabakový priemysel je zapojený do praktík skrytej reklamy (product placement).

Lockdown = viac filmov = viac tabaku

Toto nadmerné zastúpenie tabaku vo filmoch je podľa Ligy proti rakovine o to znepokojujúcejšie aj v súvislisti s pandémiou. Od prvého lockdownu vo Francúzsku – v marci 2020 – až 66 percent ľudí vo veku 18 – 24 rokov deklarovalo, že sledovaním filmov alebo seriálov trávia oveľa viac času ako pred pandémiou.
„Francúzska Liga proti rakovine tvrdo kritizuje podporu fajčenia vo francúzskych filmoch už viac ako 15 rokov,“ uviedol v tlačovej správe jej prezident profesor Axel Kahn. Dodal, že liga odsudzuje „kampane tabakového priemyslu proti mladým ľuďom, ktoré sú rovnako agresívne ako zákerné”.
Liga vo svojom vyhlásení vysvetlila, že sa nesnaží o stigmatizáciu istých filmov, chce „len pomôcť filmovému priemyslu… zastaviť tieto neprijateľné praktiky”.
Francúzsky úrad pre verejné zdravie (Santé Public) vo svojej správe konštatoval, že v minulom roku sa vo Francúzsku zastavil dlhoročný klesajúci trend týkajúci sa fajčenia.
Podľa úradu ide zrejme o sprievodný znak sociálnej krízy v roku, ktorý poznamenalo infekčné ochorenie covid. Úrad uviedol, že v porovnaní s rokom 2019 teraz fajčí viac ľudí s nižšími príjmami. Počet  fajčiarov, ktorí sa pokúsili prestť s fajčením klesol. 
Zdroj: TASR, AFP
Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This