Ortopedický magazín logo

Reklama

Padol svetový rekord v počte nových prípadov COVID-19 za jeden deň

Svetový rekord v počte nových prípadov COVID-19

Foto: ilustračné, Envato Elements

Za piatok padol svetový rekord v počte nových prípadov COVID-19 za jeden deň. Štatistiky zaznamenali rekordných viac ako 893.000 prípadov covidu. Viac ako jednu tretinu z týchto prípadov zaznamenali v Indii, kde v piatok hlásili 332.730 nových prípadov.

Počas piatku vo svete zaznamenali viac ako 893.000 prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný nárast od začiatku pandémie, informovala v sobotu agentúra AFP. Viac ako jednu tretinu z týchto prípadov bola v Indii. Dnes tam zaznamenali až 346.786 infekcií, čo je najvyšší počet evidovaný za jeden deň v niektorej z krajín sveta od začiatku pandémie. India za posledných 24 hodín hlásila aj rekordných 2624 úmrtí. Celkový počet obetí v tejto krajine od začiatku pandémie dosiahol takmer 190.000.

Indickí vedci o výskyte novej dvojitej mutácie informovali na konci marca. Virológ Šáhid Džamíl vtedy pre stanicu BBC uviedol, že dvojitá mutácia na kľúčových miestach v hrotovom proteíne môže vírusu umožniť odolávať imunitnému systému.

Zdravotnícky systém v Indii kolabuje pod náporom novej vlny nákazy koronavírusom, sčasti pripisovanej variantu „s dvojitou mutáciou„, známemu aj pod vedeckým označením B.1.617. Krajiny po celom svete sú z dôvodu nového variantu ostražité a niektoré pozastavili lety z Indie.

Spojené štáty za uplynulý týždeň zaznamenali 490.000 nových prípadov. Nasledujú Brazília (459.000) a Turecko (404.000).

Do soboty 12.00 h SELČ bolo potvrdených 145.544.646 prípadov nákazy.

Indická mutácia

V Česku potvrdili výskyt indickej mutácie koronavírusu SARS-CoV-2, informoval dnes spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na českého ministra zdravotníctva Petra Arenbergera.

„Indickú mutáciu máme i v Hradci Králové, kam ju zrejme priviezla študentka z Indie,“ povedal Arenberger v piatok pre denník Právo. „Paradoxne, chorá nebola ona, ale jej indická spolubývajúca,“ povedal.

Arenberger podľa Noviniek.cz považuje za zásadné sekvenovanie alebo čítanie genetickej informácie vírusu. Ministerstvo zdravotníctva ČR v spolupráci českým Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (SÚKL) preto zisťovalo kapacity laboratórií, ktoré by sa do rozpoznávania rôznych variantov vírusu mohli zapojiť.

Prvý prípad zmutovaného koronavírusu, ktorý prispel k explozívnej nákaze v Indii, dnes hládia aj zo Švajčiarska. Informoval o tom švajčiarsky úrad verejného zdravotníctva, ktorý citovala tlačová agentúra AFP.

Tento variant odhalili u „pasažiera, ktorý prechádzal cez letisko“, dodal úrad bez poskytnutia ďalších podrobností o prípade.

Správa prišla po tom, čo belgické úrady vo štvrtok oznámili, že skupina 20 študentov ošetrovateľstva, ktorí pricestovali z Paríža, mala v Belgicku pozitívne testy na tento variant.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This