Ortopedický magazín logo

Reklama

Liek na alergie dexametazón je účinný aj u pacientov s covidom. Znižuje úmrtnosť o 18 – 36 %

DEXAMETHASON pomáha pri covid-19

Na snímke krabička so steroidným liekom dexametazón. Foto: TASR/DPA

Liek na alergie dexametazón sa ukázal ako účinná liečba ochorenia COVID-19 a po celom svete ním liečil už takmer milión ľudí. V utorok to oznámila anglická Národná zdravotná služba (NHS), ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Dexametazón – glukokortikoid používaný na liečbu závažných alergií, kožných ochorení, nevoľnosti, opuchov či autoimunitných ochorení – nasadzujú pri liečbe pacientov s koronavírusom v nemocniciach od vlaňajšieho júna.

Tieto závery vyplynuli z testovania lieku pod vedením vedcov z Oxfordskej univerzity v Británii. Počas svojho výskumu nazvaného Recovery (Uzdravenie) zistili, že dexametazón znižuje úmrtnosť u hospitalizovaných pacientov s covidom, ktorí potrebujú kyslík a umelú pľúcnu ventiláciu, o 18 percent a 36 percent.

Podľa inej štúdie, vedenej lekárskym ústavom Nuffield pri Oxfordskej univerzite, týmto liekom zatiaľ liečili približne 22.000 pacientov v Británii a 958.000 ľudí po celom svete.

„Vďaka výnimočnej práci našich výskumníkov, pracovníkov NHS a pacientov mohlo byť zachránených až okolo milión ľudských životov po celom svete,“ uviedol výkonný riaditeľ NHS Simon Stevens.

„Výskum, ktorý zvyčajne trvá roky, priniesol odpovede za rekordný čas – aj výsledky, ktoré majú ohlas po celej zemeguli. Presne tak ako sa koronavírus šíri cez hranice, musia sa šíriť aj metódy liečby a očkovania, ktoré sú spoločnou stratégiou ľudstva, ako sa dostať von z tejto pandémie,“ dodal Stevens.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/DPA

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This