Ortopedický magazín logo

Reklama

AstraZeneca možno poskytla neaktuálne informácie k testom vakcíny proti COVID-19 v USA

AstraZeneca možno poskytla neaktuálne informácie k testom vakcíny proti COVID-19 v USA

Zdravotná sestra ukazuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca, Foto: TASR/AP

Britsko-švédska firma AstraZeneca možno poskytla neaktuálne informácie k testom svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Spojených štátoch, oznámil v utorok americký Národný ústav pre alergie a infekčné choroby (NIAID). Píše o tom agentúra AFP.

Výbor pre monitorovanie údajov a bezpečnosti (DSMB) „vyjadril znepokojenie nad tým, že spoločnosť AstraZeneca možno zahrnula zastarané informácie… ktoré mohli viesť k neúplnému prehľadu údajov o účinnosti“, uvádza sa vo vyhlásení NIAID.

„Žiadame spoločnosť (AstraZeneca), aby v spolupráci s DSMB preskúmala údaje o účinnosti a čo najrýchlejšie zabezpečila zverejnenie najpresnejších a aktuálnych údajov o účinnosti,“ uviedol NIAID.

Očakávané ďalšie výsledky

AstraZeneca v pondelok uviedla, že očkovacia látka má účinnosť 79 percent. Hoci vakcína od AstraZenecy je schválená na používanie vo vyše 50 krajinách sveta, v Spojených štátoch ju ešte nepovolili. Na klinických skúškach sa zúčastnilo 30.000 dobrovoľníkov. Z nich 20.000 dostalo vakcínu a zvyšok placebo (neúčinnú látku). AstraZeneca uviedla, že jej vakcína proti covidu poskytla 79-percentnú ochranu pred príznakovým ochorením covid. Okrem toho 100-percentnú ochranu pred závažným priebehom ochorenia a hospitalizáciou. Bádatelia tiež oznámili, že vakcína bola účinná vo všetkých vekových skupinách vrátane starších ľudí – čo predchádzajúce štúdie v ostatných krajinách netvrdili.

Vedci čakajú na výsledky štúdie v USA s nádejou, že sa vyjasní zmätok okolo toho, ako vlastne dávky vakcíny účinkujú. Británia schválila túto vakcínu ako prvá a urobila tak na základe čiastočných výsledkov skúšok vykonaných v Spojenom kráľovstve, Brazílii a Juhoafrickej republike (JAR). Tie ukázali približne 70-percentnú účinnosť. Týmto výsledkom však uškodila výrobná chyba, ktorá viedla k tomu, že niektorí účastníci skúšok dostali pri prvom vpichnutí len polovičnú dávku – tento omyl si však výskumníci najprv neuvedomili.

Potom sa objavili ďalšie pochybnosti, do akej miery chráni vakcína starších dospelých. Nemecko, Francúzsko a Belgicko, najprv nepodávali vakcínu seniorom a toto rozhodnutie zrušili, keď prišli nové údaje naznačujúce, že vakcína poskytuje ochranu aj seniorom.

Minulý týždeň vyše desiatka krajín, väčšinou v Európe, dočasne zastavila používanie vakcíny od AstraZenecy. Dôvodom boli správy, ktoré ju spájali s tvorbou krvných zrazenín. Európska agentúra pre lieky dospela k záveru, že vakcína nezvyšuje celkové riziko krvných zrazenín, ale nevylúčila, že vakcína súvisí s dvoma veľmi zriedkavými typmi zrazenín.

Francúzsko, Nemecko, Taliansko a ďalšie štáty následne v piatok 19. marca obnovili používanie tejto vakcíny, pričom sa ňou dali zaočkovať vysokopostavení politici vrátane premiérov, aby ukázali, že je bezpečná.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This