Ortopedický magazín logo

Reklama

Panchatikta ghrita: Účinky ajurvédskej medicíny pri liečbe osteoporózy a psoriázy

Panchatikta ghrita

Panchatikta ghrita je klasickým ajurvédskym medicínskym prípravkom v bylinkovej forme ghee (tradičné indické maslo zbavené vody a mliečnej sušiny). Používa sa ako prípravný postup pre Panchakarmu (pravidelné čistenie tela) a takisto ako účinný liek proti kožným chorobám. Dokáže Panchatikta ghrita spomaliť aj postupné rednutie a degeneráciu kostí? 

Čo je to ajurvéda?

Ajurvéda (náuka o živote) je najstarším a najkomplexnejším lekárskym systémom na svete. Pochádza z Indie a ľudia ju využívajú už viac ako 5000 rokov. Táto holistická metóda je označovaná ako medicína zdravia a dlhovekosti a v podstate nás učí o zásadách zdravého spôsobu života. 

Panchatikta ghrita v praxi

Benefity ajurvédskej techniky Panchatikta ghrita sú všeobecne známe každému, kto sa zaujíma o ajurvédu. Ako liek sa využíva napríklad pri liečbe žihľavky, kožných alergií alebo sennej nádchy.  Takisto je súčasťou procedúry zvanej „snehakarma“, ktorá je vhodná pri liečbe vredov, kožných chorôb, ekzémov či hemoroidov. 

Panchatikta ghrita (PG) a liečba osteoporózy

Indickí vedci sa nedávno rozhodli skúmať vplyv PG pri problémoch s osteoporózou. Cieľom tejto experimentálnej štúdie bolo posúdiť účinok PG pri ochrane pred postmenopauzálnou osteoporózou u potkanov s odstráneným vaječníkom. 

96 samíc potkanov bolo rozdelených do 8 skupín, medzi ktorými boli 3 skupiny s testovaným liekom (PG) (PG1, PG2 a PG3 s dávkou 0,9, 1,8 a 2,7 gramu na kilogram telesnej hmotnosti). Študované lieky sa potkanom podávali každý deň po dobu štyroch mesiacov. Biomarkery špecifické pre kosti (osteokalcín a TRAP-5b) boli odhadnuté na začiatku štúdie a na konci štúdie.

Výsledky štúdie ukázali, že všetky tri dávky PG znížili hladiny špecifických biomarkerov v kostiach s maximálnym účinkom pozorovaným pri najvyššej dávke PG, podobne ako pri štandardných liekoch. PG tiež významne zlepšil mikroskopické architektonické parametre kostí, ako je kostná minerálna denzita a minerálny obsah pri vyšších dávkach. U PG bol pozorovaný pokles osteoklastov a významné, na dávke závislé, zvýšenie tvrdosti a elasticity kostí, ktoré bolo porovnateľné so štandardnými liekmi. 

Aký je teda záver tejto experimentálnej štúdie? Pravidelné podávanie dávok panchatikta ghrita:

  • zvýšilo hustotu a obsah kostných minerálov, 
  • znížilo pohyb kostných špecifických biomarkerov a tvorbu osteoklastov,
  • naznačilo ochranný účinok PG proti experimentálne vyvolanej postmenopauzálnej osteoporóze.

Panchatikta ghrita (PG) a jej účinky pri psoriáze

Psoriáza je neinfekčné chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje viac ako 2 % dospelej populácie. Ide o anautoimunitné ochorenie, pri ktorom odlupovanie kože a svrbenie narušujú každodenný režim pacientov. Pri psoriáze sa na pokožke celého tela objaví erytém (červené zafarbenie kože spôsobené zápalom) a tvoria sa šupiny.

Akákoľvek zmena farby kože postihuje pacienta psychicky aj fyzicky. Pe svoju opakujúcu sa povahu je psoriáza veľkým problémom, na ktorú dodnes neexistuje spoľahlivý liek. Vedci z Y.M.T. Ajurvédskej vysokej školy a nemocnice v Bombaji v Indii sa rozhodli skúmať efekt Panchatikta ghrita na na priebeh psoriázy a svoje výsledky potom zverejnili v Medzinárodnom ajurvédskom lekárskom magazíne (IAMJ).   

63-ročnej pacientke so psoriázou boli podávané klasické PG lieky a príjem všetkých ostatných liekov proti psoriáze, ktoré pacientka dovtedy užívala, bol pozastavený. Po určitom čase sa všetky vonkajšie príznaky pacientky začali zlepšovať. Štúdia dokázala, že Panchatikta ghrita má overený účinok aj pri liečbe psoriázy.

Budúcnosť ajurvédskej medicíny v liečbe osteoporózy a psoriázy  

Hoci je ajurvédska medicína človeku známa už tisícročia, s testovaním a študovaním jej účinkov pri liečbe osteoporózy a psoriázy v klinických podmienkach sa začalo len nedávno. Západná medicína je pri liečbe týchto ochorení aj naďalej uprednostňovaná a čas ukáže, aký vplyv a prienik dosiahnu ajurvédske metódy a techniky.    

Redakcia, Zdroje:

ayurmedinfo.com,

sciencedirect.com,

iamj.in 

Foto: Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This