Osteoporóza: Aké choroby nás k nej môžu doviesť?
Osteoporóza je dobre známy strašiak najmä staršej časti populácie. Nízka kostná hmota a strata kostného tkaniva vedie k slabým a krehkým kostiam a k zvýšenému riziku zlomenín. Najviac postihuje ženy po menopauze, starnutie však nie je jedinou príčinou vzniku osteoporózy. Osteoporóza – Aké choroby nás k nej môžu doviesť?
Vybudujte si silné kosti
Maximálnu hustotu kostí človek dosahuje približne vo veku 21 – 25 rokov. Dovtedy by sme si mali vybudovať naozaj silné a pevné kosti, z ktorých potom môžeme ťažiť v dospelosti a neskôr v starobe. Dosiahneme to vďaka zdravému životnému štýlu, strave bohatej na vápnik, ktorý je nevyhnutný pre zdravý vývoj kostí a takisto vďaka športovej aktivite. Tá by ideálne mala byť kombináciou silového a aerobného tréningu, prispôsobeného vašim potrebám a schopnostiam.
Mnoho rôznych chorôb a zdravotných stavov však zvyšuje riziko vzniku osteoporózy a úbytku kostnej hmoty už v mladom veku. Prečítajte si náš zoznam najčastejších faktorov a chorôb, ktoré vedú k vzniku osteoporózy. Ak trpíte niektorými z nich, navštívte svojho lekára a konzultujte s ním ďalšie kroky.
Autoimunitné ochorenia
Robert Recker, profesor medicíny a riaditeľ Výskumného centra pre osteoporózu na Creighton University v Nebraske, hovorí, že s autoimunitnými poruchami sa spájajú isté cirkulujúce chronické zápalové faktory, ktoré spôsobujú úbytok kostnej hmoty človeka.
Bežnou liečbou autoimunitných porúch je užívanie liekov na báze steroidov, ktoré zmierňujú zápaly. Steroidy však môžu kosti oslabiť. S osteoporózou sa úzko spája aj reumatoidná artritída, autoimunitné ochorenie kĺbov. Táto choroba spôsobuje bolesť a stratu pohybu, pacienti sú menej aktívni, čo tiež oslabuje kosti. Podľa Reckera by mal takmer každý, kto má reumatoidnú artritídu, dostávať aj lieky na osteoporózu, vápnik a vitamín D. Lupus a roztrúsená skleróza sú ďalšími autoimunitnými ochoreniami, ktoré zvyšujú riziko osteoporózy.
Poruchy trávenia a gastrointestinálne choroby
Ľudia s gastrointestinálnymi poruchami môžu mať problémy s trávením potravy a vstrebávaním dostatočného množstva živín, ktoré pomáhajú pri obnove kostí (napr. pacienti s celiakiou).
Autoimunitné ochorenia gastrointestinálneho traktu – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída – znižujú absorpciu živín potrebných na udržanie zdravých kostí. Pacienti sú navyše často liečení vyššie spomínanými steroidmi, ktoré môžu spôsobiť úbytok kostnej hmoty.
Cukrovka 1. a 2. typu
Pacienti s cukrovkou 1. a 2. typu majú vyššie riziko zlomenín. Nemajú však až taký problém s úbytkom kostnej hmoty, skôr ich trápi znížená kvalita kostí celkovo. Chronicky vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje kosti diabetikov, zatiaľ však nie je úplne jasné, ako to prebieha. Niektoré výskumy ukazujú, že obnova kostí je u pacientov s cukrovkou potlačená.
Amenorea – porucha menštruačného cyklu
Porucha menštruačného cyklu je definovaná ako vynechanie troch alebo viac menštruačných období za sebou. Môže to byť znak vyššieho rizika vzniku osteoporózy neskôr v živote. Vynechanie menštruácie je varovným signálom nízkej hladiny estrogénu, čo môže viesť k predčasnej menopauze.
Asi 1 % žien pociťuje predčasné zlyhanie vaječníkov – ich vaječníky prestanú produkovať vajíčka a estrogén. Jedna štúdia ukázala, že medzi ženami s predčasným zlyhaním vaječníkov sa u 67 % z nich vyvinula osteopénia – nízka hustota kostí, ktorá predchádza osteoporóze. Vynechanie menštruácie môžu spôsobiť aj ďalšie faktory, ako napríklad extrémna chudosť a nadmerné cvičenie.
Depresia
Depresia môže spôsobiť riziko osteoporózy, dôvody však zatiaľ stále nie sú úplne jasné. Diskutuje sa o tom, či riziko zvyšuje depresia samotná, alebo sú na vine antidepresíva, ktoré sa používajú pri liečbe. Depresia by mohla hrať úlohu prostredníctvom faktorov životného štýlu. Ľudia s depresiou majú tendenciu viesť sedavý život, fajčiť a nezdravo jesť, čo môže zvyšovať riziko osteoporózy.
Nová štúdia však ukázala, že selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI) – bežné antidepresívum – môže prispievať k úbytku kostnej hmoty. Štúdiu publikovali v časopise Injury Prevention a zamerala sa na ženy vo veku od 40 do 64 rokov, ktoré užívali SSRI na iné problémy (návaly horúčavy), ale vylúčili všetky osoby s diagnózou duševného ochorenia. Štúdia zistila o 76 % zvýšené riziko zlomenín v skupine užívajúcej SSRI.
Znalosť osteoporózy na Slovensku
V roku 2014 úrady verejného zdravotníctva SR zrealizovali kampaň zameranú na zdravý životný štýl seniorov v oblasti prevencie vzniku predčasnej osteoporózy u seniorov ako rizikového faktora pre pády a zlomeniny. V rámci spomínanej kampane ÚVZ SR a RÚVZ v SR realizovali celoslovenský dotazníkový prieskum, ktorý bol zameraný na znalosti životného štýlu a informovanosť obyvateľov 50+ o osteoporóze.
Znalosť osteoporózy je podľa výsledkov dotazníka u slovenských mužov a žien nad 50 rokov dostatočná (89,3 % mužov, 94,1 % žien). Poznajú hlavné príznaky osteoporózy, vedia, že postihuje najmä ženy a poznajú potraviny, ktoré sú dôležité v prevencii tohto ochorenia. Zlomeninu v dôsledku osteoporózy utrpelo 6,7 % z opýtaných mužov a 17,6 % žien. Osteoporóza bola diagnostikovaná u 34,5 % opýtaných žien a 12,4 % mužov.
Redakcia
ZDROJE:
Foto: Envato Elements