Bojovník menom vitamín E
Vitamín E patrí medzi najznámejšie antioxidanty. Pomáha chrániť naše bunky pred poškodením, je rozpustný v tukoch a nachádza sa v mnohých potravinách vrátane rastlinných olejov, obilnín, mäsa, hydiny, vajec, ovocia, zeleniny alebo oleja z pšeničných klíčkov. Poznáte jeho preventívne účinky pri osteoporóze a rakovine? Predstavuje sa vám Bojovník menom vitamín E.
Vitamín E pomáha spomaľovať procesy, ktoré poškodzujú bunky a zvyčajne sa uvádza najmä ako mikroživina, ktorá dokáže oživiť matnú a suchú pokožku. Tento esenciálny vitamín je však spájaný aj s pozitívnymi účinkami pri liečbe a prevencii rakoviny, osteoporózy a ochorení mozgu. Ako to robí?
Bojovník proti osteoporóze
Osteoporóza je progresívne ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pri ktorom s pribúdajúcim vekom hustota kostí pomaly klesá. Nazýva sa aj „tichý zlodej kostí“, pretože k úbytku kostnej hmoty dochádza bez príznakov a bez vonkajších prejavov.
Prvým príznakom ochorenia býva častokrát až zlomenina, nazývana osteoporotická zlomenina, kedže sa vyskytuje v oblasti zápästia, stavcov a kŕčka stehenej kosti. Podľa Medzinárodnej nadácie pre osteoporózu (IOF) spôsobuje osteoporóza každý rok na celom svete viac ako 8,9 milióna zlomenín. Osteoporotická zlomenina tak hrozí každej tretej žene a každému piatemu mužovi nad 50 rokov.
Celosvetovo trpí osteoporózou viac ako 200 miliónov ľudí a postihuje najmä starších ľudí, prevažne ženy. Na Slovensku postihuje 8 % obyvateľstva, čo je viac ako 400 000 ľudí. Vzhľadom na pretrvávajúci trend startnutia populácie a dlhšiu dĺžku života vedci predpokladajú, že výskyt osteoporózy sa v budúcnosti výrazne navýši.
V súčastnosti neexistuje jednoznačná liečba osteoporózy. Dôležitá je najmä včasná diagnostika a prevencia, ktorá môže byť posilnená aj suplementovaním vitamínom E. Vitamín E sa v prípade osteoporózy spomína najmä v spojení s alfa-tokoferolom, jednou z piatich látok, ktoré sa vo vitamíne E nachádzajú. Alfa-tokoferol sa používa ako rastlinný prípravok z rastlinných olejov alebo aj v syntetickej forme.
Podľa štúdii môže zvýšený príjem alfa-tokoferolu znižovať pravdepodobnosť osteoporotických zlomenín, ale aj osteoporózy v staršom veku. Vyššia hladina vitamínu E je teda najmä u starších ľudí spájaná s zlepšenými fyzickými schopnosťami, minerálnou hustotou kostí a svalovou hmotou.
Liečba a prevencia proti rakovine
Rakovina je jednou z hlavných príčin neprirodzených úmrtí na svete. Medzi známe formy liečby patrí najmä chemoterapia, rádioterapia ale aj rôzne typy chirurgických zákrokov. Všetky tieto typy liečby sú veľmi invazívne a náročné na rekonvalesceniu pre ľudský organizmus. Práve z tohto dôvodu hľadajú vedci nové, menej invazívne, ale účinné formy liečby rôznych druhov rakoviny.
Najnovšie štúdie potvrdzujú možnosť využitia vitamínu E u pacientov trpiacich rakovinovým ochorením. Podľa týchto štúdii existuje korelácia medzi zvýšenou hladinou vitamínu E a zníženou pravdepodobnosťou rakoviny prsníka. Vitamín E zabraňuje rastu nádoru, v určitých prípadoch aj vyvoláva vyššiu mieru smrti rakovinových buniek, a to bez poškodenia okolitých zdravých buniek.
Záchranca mozgového tkaniva
Mŕtvica, alebo cievna mozgová príhoda, vzniká pri prerušení prísunu krvi do niektorých častí mozgu, čím mozog následne nedostáva kyslík ani ostatné živiny. Takmer okamžite dochádza k odumieraniu mozgových buniek a je potrebná včasná medicínska pomoc. Napriek tomu, že medicína za posledných 10 rokov urobila míľové kroky vpred, výskum príčiny a liečby mŕtvice zaostáva. Zameriava sa totiž skôr na samotnú liečbu a „rozpúšťanie zrazenín“ a nie na prevenciu mozgovej príhody.
Podľa nových štúdii je možné zabrániť poškodeniu mozgu práve pomocou vitamínu E a jeho málo známeho typu tzv. tokotrienolu. Tokotrienol sa používa na presmerovanie krvných ciev a spustenie okolitých krvných ciev okolo blokády. Touto metódou je možné vytvoriť vedľajší prívod krvi, ktorý môže mať obrovský vplyv na výsledok mozgových príhod. Tokotrienol zároveň nemá vedľajšie účinky a nezasahuje do iných terapií mŕtvice.
Odhaduje sa, že len jedna pätina svetovej populácie má adekvátny príjem vitamínu E. To predstavuje zvýšené riziko rôznych ochorení pre väčšinu svetovej populácie. Vedci tak navrhujú najmä zvyšovanie vedomostí o správnej výžive a výber potravín s vysokým obsahom vitamínu E. Medzi tie patria najmä mandle, listová zelenina, rôzne druhy semienok, avocado, ale aj napríklad olivy.
Redakcia
Zdroje:
- https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/250584/
- https://www.ruvzca.sk/oddelenia/podpora-zdravia/aktuality/osteoporoza
- https://www.osteoporosis.foundation/facts-statistics/epidemiology-of-osteoporosis-and-fragility-fractures
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5335887/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6361124/
- https://www.nutraingredients.com/Article/2016/07/19/Only-1-5-global-population-meet-ideal-vitamin-E-levels-Review#
Foto: Envato Elements