Ortopedický magazín logo

Reklama

NÚSCH Bratislava má nové pracovisko magnetickej rezonancie

NÚSCH pracovisko magnetickej rezonancie

Na snímke nové pracovisko magnetickej rezonancie (MR) v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave spustili do prevádzky nové pracovisko magnetickej rezonancie. Nové technické vybavenie personálu umožní vykonávať vyšetrenie rýchlejšie. Vhodné je aj pre najmenších pacientov. 

Nové pracovisko uviedol oficiálne do prevádzky minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Moderný MR prístroj bol na Slovensko dodaný v decembri minulého roka.

„Hardvérovo a softvérovo je MR prístroj zameraný predovšetkým na vyšetrenie srdca a cievneho systému celého tela v najvyššej zobrazovacej kvalite,“ vysvetlila Soňa Valášiková, hovorkyňa NÚSCH.

MR prístroj je podľa vedúcej lekárky MR pracoviska Jany Polákovej Mištinovej určený pre dospelých i pre najmenších pacientov. Vrátane novorodencov.

„Prístroj funguje ako iné MR zariadenia, ale svojimi funkčnými parametrami poskytuje vyššiu rýchlosť, teda aj vyšetrenie pacientov trvá kratšie. Prístroj ponúka nové možnosti snímania,“ priblížila lekárka.

Prístroj lekárom umožňuje nasnímať dáta z vyšetrenia celého srdca a veľkých ciev 4D technikou (trojrozmerné zobrazenie v reálnom čase). A pomocou špeciálneho vyhodnocovacieho softvéru vyhodnotiť prietok krvi v ľubovoľnej rovine zobrazenia.

„Okrem toho je na MR prístroji možné realizovať všetky štandardné MR vyšetrenia vo vysokej kvalite. Získané dáta z vyšetrení budú vyhodnocované skúseným rádiologickým tímom NÚSCH,“ skonštatovala Valášiková.

Zároveň uistila, že NÚSCH bude naďalej pokračovať v obnove zdravotníckej techniky.

MR vyšetrenia na Slovensku

Podľa NCZI, v roku 2016 sa na Slovensku vykonalo 333 599 vyšetrení magnetickou rezonanciou. V roku 2012 to bolo 14 229. V spoločnej (za Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo financií SR) Revíznej správe výdavkov na slovenské zdravotníctvo z roku 2019 sa píše, že slovenskí pacienti absolvujú o tretinu viac CT a MR vyšetrení ako v Česku a Maďarsku. V počte CT vyšetrení Slovensko prekročilo aj priemer západoeurópskych krajín.

V správe sa tiež uvádza, že počas roka 2017 bolo 770 pacientov vyšetrených magnetickou rezonanciou aspoň 5 krát a 230 pacientov absolvovalo vyšetrenie pomocou CT prístroja najmenej 10 krát.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: TASR – Jakub Kotian

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This