Budú posilňujúce dávky vakcín fungovať? Najmenej 9 ľudí sa stalo miliardármi vďaka ziskom z vakcín
V Británii ako v prvej krajine na svete spustili včera prvé klinické testy. Ich cieľom je zistiť, či budú posilňujúce dávky vakcín fungovať a či podanie tretej dávky protikoronavírusových vakcín dokáže posilniť ochranu pred ochorením COVID-19. Informovali o tom v stredu agentúry Reuters, PA a DPA.
V rámci celonárodnej klinickej štúdie budú vedci skúmať bezpečnosť a efektívnosť tretej dávky siedmich rôznych vakcín, ale aj to, či dokáže predĺžiť získanú imunitu, píše Reuters.
Na klinických testoch by sa malo zúčastniť takmer 3000 dobrovoľníkov. Vedci budú skúmať vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, ktorými sa už v Británii očkuje, i preparáty od firiem Novavax, Johnson & Johnson, Valneva a CureVac. Podané budú ľuďom, ktorí už dostali dve dávky vakcín od AstraZenecy alebo Pfizeru. Prvé výsledky klinickej štúdie by mali byť dostupné v septembri. Klinické testovanie bude prebiehať na 18 miestach po celej Británii rozdelených do troch skupín, pričom každá skupina bude testovať inú sadu vakcín.
Budú posilňujúce dávky vakcín fungovať?
Ako uvádza DPA, pri troch z týchto očkovacích látok budú vedci skúmať aj účinok polovičnej tretej dávky, pričom aj v tomto prípade očakávajú dostatočnú imunitnú odpoveď. Vďaka tomu získajú informácie, či sú po aplikácii menšej dávky vedľajšie účinky miernejšie. To môže poskytnúť užitočné informácie najmä krajinám, ktoré bojujú s nedostatkom vakcín.
Británia už skôr avizovala, že plánuje preočkovanie obyvateľstva treťou dávkou vakcíny, aby sa predĺžila účinnosť tých očkovacích látok proti chorobe COVID-19, ktorými už boli zaočkovaní. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že údaje z tejto prvej klinickej štúdie svojho druhu pomôžu s plánovaním preočkovacej kampane, plánovanej ešte v tomto roku.
Poprední výrobcovia vakcín i niektorí politici naznačujú, že v budúcnosti bude potrebné očkovanie treťou dávkou. Možno aj každoročné preočkovanie proti covidu. Niektorí experti však upozorňujú, že o potrebe takéhoto opakovaného očkovania nie je dostatok dôkazov.
Najmenej 9 ľudí sa stalo miliardármi vďaka ziskom z vakcín
Dnes agentúra AFP informuje, že vďaka ziskom z predaja vakcín proti koronavírusu sa najmenej deväť ľudí stalo miliardármi. Odvoláva sa na alianciu bojujúcu za zrušenie vakcinačných patentov.
Medzi novými miliardármi sú napríklad riaditelia farmaceutických firiem Moderna a BioNTech, ako aj traja zakladatelia čínskej firmy na výrobu vakcín CanSino Biologics.
„Deviati noví miliardári majú dohromady majetok v hodnote 15,8 miliardy eur, čo je dosť na to, aby sme zaočkovali všetkých ľudí v krajinách tretieho sveta 1,3-krát,“ píše sa vo vyhlásení aliancie The People’s Vaccine.
Globálne zrušenie patentov na vakcíny proti koronavírusu by podľa mnohých urýchlilo výrobu vakcín, čo by pomohlo k posilneniu ich dodávok do chudobných krajín. Za ich zrušenie už vystúpili USA, francúzsky prezident Emanuel Macron, ale aj pápež František. Proti ich zrušeniu sú však hlavní výrobcovia liekov. Argumentujú tým, že by išlo o precedens, ktorý by mohol ohroziť inovácie v budúcnosti. Trvajú na tom, že tento krok by výrobu vakcín neurýchlil.
Zdroj: TASR, Reuters, PA, DPA
Foto: Envato Elements