Ortopedický magazín logo

Reklama

NÚDCH operuje pacientov s nadmernou lámavosťou kostí unikátnou metódou

NÚDCH operuje pacientov s nadmernou lámavosťou kostí unikátnou metódou

Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) využívajú pri operáciách detských pacientov s nadmernou lámavosťou kostí s diagnózou osteogenesis imperfecta novú unikátnu metódu, ktorá im umožní sa postaviť a chodiť. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

Pri tejto diagnóze sa dieťaťu pri snahe postaviť sa či rýchlo sa otočiť, prípadne po zdvihnutí rodičmi, vytvorí zlomenina. Prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a NÚDCH Milan Kokavec vysvetlil, že zlomená kosť sa síce dobre hojí, ale často v zlom postavení, čo vedie k deformitám.

Priblížil, že vnútrodreňový rastúci systém, ktorý pri tejto diagnóze po novom využívajú, fixujú na dvoch miestach, ktoré sú najbližšie ku kĺbu. Klinec je tak fixovaný na dvoch miestach a súčasne pri raste kosti sa sám mechanicky predlžuje a vystužuje zvnútra kosť. V prípade, že by sa kosť pri úraze zlomila, je podľa odborníka zvnútra vystužená a nepremiestňuje sa.

Výhodu vidí Kokavec v tom, že po každej zlomenine nie je potrebné dieťa vystaviť anestézii a operovať ho. Veľkosť fixátora lekári prispôsobujú individuálne pre každého detského pacienta. Pri operácii odmerajú potrebnú dĺžku fixátora, zároveň nastavia aj správnu šírku podľa veku dieťaťa.

Operácia sa môže robiť vo veku, keď kosti dieťaťa umožňujú systém bezpečne vložiť dovnútra kosti. Najmladšie dieťa, ktoré takto v ústave operovali, malo tri roky. Nová metóda je voči pacientovi bezpečnejšia a šetrnejšia.

Odborník doplnil, že osteogenesis imperfecta je skupina genetických ochorení, ktoré vedú k zvýšenej lámavosti kostí. Medzi príznaky, ktoré sa vyskytujú u rôznych typov týchto ochorení, patria modré očné skléry, krátka postava, strata sluchu, problémy s kĺbmi, dýchaním a kazivosť zubov.

ZDROJ: tasr

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This