Ortopedický magazín logo

Reklama

The Lancet píše o vysokej účinnosti vakcíny Sputnik Light

The Lancet píše o vysokej účinnosti vakcíny Sputnik Light

Na archívnej snímke z 12. júla 2021 muž dostáva vakcínu Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 vo vakcinačnom centre v Moskve. Foto: TASR-AP

Britský medicínsky časopis The Lancet zverejnil tento týždeň článok o štúdii ruských vedcov, podľa ktorej je jednodávková vakcína proti koronavírusu Sputnik Light pre pacientov bezpečná a účinná. Vážne neželané účinky vedci nezaznamenali.

Vedľajšie účinky tejto vakcíny u zaočkovaných mali mierny až stredný charakter. Jednodávková vakcína Sputnik Light je účinná pri podaní samostatne i vo forme posilňujúcej dávky. Táto očkovacia látka je podľa TASS zaregistrovaná už vo viac ako 15 krajinách a v ďalších 30 proces registrácie prebieha.

Vakcína obsahuje rekombinantný adenovírus typu 26, ktorý do buniek prenáša časť genetického materiálu hrotovej bielkoviny koronavírusu SARS-CoV-2.

Počiatočná fáza testovania sa uskutočnila v jednom zariadení v Rusku a finančne ju zastrešil Ruský fond priamych investícií (RFPI), píše sa v štúdii.

Údaje Gamalejovho vedecko-výskumného inštitútu v Moskve na základe podania jednej dávky Sputnika Light 28.000 osobám v Moskve ukázali, že v prípade jednej dávky má táto vakcína 70-percentnú účinnosť proti koronavírusovému variantu delta. Táto účinnosť sa udrží po dobu troch mesiacov. U osôb vo veku do 60 rokov mal Sputnik Light až 75-percentnú účinnosť.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This