Ortopedický magazín logo

Reklama

Nový liek na Alzheimerovu chorobu, po takmer dvadsiatich rokoch

Nový liek na Alzheimerovú chorobu

Na snímke je obal s injekčnou formou lieku Aduhelm. Foto: TASR/AP

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v pondelok schválil nový liek na Alzheimerovu chorobu. Nesie názov Aduhelm a podľa výrobcu spomaľuje priebeh Alzheimerovej choroby. Za posledných takmer 20 rokov nebol na liečbu tohto ochorenia schválený žiaden iný nový liek, informovali agentúry AP a AFP.

Nový liek vyvinula americká spoločnosť Biogen v spolupráci s japonskou farmaceutickou spoločnosťou Eisai Co. Aduhelm síce nedokáže Alzheimerovú chorobu zvrátiť ani vyliečiť, avšak monoklonálna protilátka s názvom aducanumab, ktorú liek obsahuje, podľa Biogenu spomaľuje priebeh ochorenia. Lieky, ktoré boli doteraz dostupné, len dočasne zmierňujú príznaky choroby.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) liek Aduhelm schválil aj napriek odporúčaniam výboru externých odborníkov FDA, ktorý sa vlani v novembri vyslovil proti schváleniu látky aducanumab. Klinické štúdie podľa výboru totiž nepreukázali „presvedčivé dôkazy o účinnosti tejto látky pri spomaľovaní priebehu Alzheimerovej choroby.

Liek sa má pacientom podávať vnútrožilovo raz za štyri týždne. Spoločnosť Biogen zatiaľ nezverejnila cenu liečby, avšak odhaduje sa, že ročne by táto terapia mohla stáť od 30.000 dolárov (24.597 eur) do 50.000 dolárov (40.995 eur).

Alzheimerová choroba je najbežnejšou formou demencie. Len v Spojených štátoch amerických ňou trpí takmer šesť miliónov ľudí. Meno dostala podľa nemeckého psychiatra a neuropatológa Aloisa Alzheimera (1864 – 1915), ktorý na začiatku 20. storočia skúmal mozog starších ľudí s demenciou. V roku 1906 popísal prvýkrát anatomické poruchy, ktoré pozoroval na mozgu 51-ročnej pacientky. Bola postihnutá nielen demenciou, ale trpela aj halucináciami a poruchami orientácie.

Prejavy Alzheimerovej choroby

Medzi prejavy Alzheimerovej choroby patria poruchy pamäti a jazykových a rečových schopností, narušenie zrakovej i priestorovej orientácie, poruchy intelektuálnych funkcií, zmeny osobnosti a poruchy spánku či depresívne až úzkostné nálady. Vedci sa stále snažia pochopiť genetické a environmentálne príčiny tejto choroby.

Na Slovensku trpí Alzheimerovou chorobou viac ako 60 000 pacientov. Od roku 1994 bol 21. september vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za Svetový deň Alzheimerovej choroby“.

Zdroj: TASR, AP, AFP

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This