Ortopedický magazín logo

Reklama

Na Evereste je najmenej 100 nakazených koronavírusom

Na Evereste je najmenej 100 nakazených koronavírusom

Odborný horolezecký sprievodca Lukas Furtenbach v sobotu povedal, že koronavírusom je na štíte Mount Everest v Himalájach Tvrdí, že na Evereste je najmenej 100 nakazených koronavírusom. Ide o horolezcov a členov pomocného štábu. Je to prvý celkový odhad prípadov. Oficiálne však Nepál popiera tento zhluk ochorení COVID-19 na najvyššom vrchu Zeme, píše tlačová agentúra AP

Furtenbach z rakúskej expedičnej spoločnosti Furtenbach Adventures sa minulý týždeň stal jediným popredným podnikateľom v tejto branži, ktorý pre obavy z nákazy koronavírusom zastavil svoju expedíciu na Everest. Informoval, že pozitívne testy mal jeden z jeho zahraničných sprievodcov a šesť nepálskych sprievodcov Šerpov.

V základnom tábore je najmenej 100 ľudí pozitívnych na covid a tieto počty môžu byť celkovo až 150 či 200,“ povedal pre AP v nepálskom hlavnom meste Káthmandu.

Podľa jeho slov boli v základnom tábore viditeľne chorí ľudia a počul, ako v stanoch kašľú. Túto sezónu dostalo povolenie vyliezť na Everest celkovo 408 zahraničných horolezcov, ktorým pomáhajú stovky sprievodcov Šerpov a členov pomocných štábov – v základnom tábore sa nachádzajú od apríla.

Nepálski predstavitelia pre horolezectvo odmietajú, že medzi horolezcami a pomocnými štábmi sú túto sezónu aktívne prípady nákazy  koronavírusom – tvrdia, že vo všetkých základných táboroch nepálskych Himalájí nie sú žiadni takto chorí ľudia. Horolezectvo bolo vlani z dôvodu pandémie zrušené.

Nepál zaznamenáva nárast v prípadoch koronavírusu, dokonca rekordné počty nových nakazených a mŕtvych. Čína minulý týždeň zrušila lezenie zo svojej strany Mount Everestu, pretože sa obáva rozšírenia infekcie z nepálskej strany.

Nepál hlásil v piatok 8607 nových infekcií a 177 úmrtí. Celkovo zaznamenala krajina vyše 497.000 prípadov nákazy a 6024 úmrtí.ˇ

Zdroj: TASR

Foto: Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This