Ortopedický magazín logo

Reklama

Účinnosť vakcíny zvýšite aj spánkom a kvalitnou stravou po očkovaní

Účinnosť vakcíny zvýšite aj spánkom

Na snímke zdravotníčka očkuje ženu vakcínou proti ochoreniu Covid-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre v bratislavskej mestskej časti Vajnory. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Národné centrum zdravotníckych informácií dnes na sociálnej sieti pripomína, že účinnosť vakcíny zvýšite aj spánkom a kvalitnou stravou po očkovaní. Dôležitý je tiež dostatočný príjem protiotík. 

Po očkovaní je vhodné si tiež odpustiť na dva až tri dni alkohol. „Dva až tri dni nerobte žiadnu náročnú fyzickú aktivitu, a to ani v prípade, že sa cítite dobre,“ upozornilo NCZI.

NCZI odporúča vyhľadať lekára v prípade, ak sa po očkovaní objaví:

  • ťažká neutíchajúca bolesť hlavy,
  • poruchy zraky, tŕpnutie končatín,
  • poruchy hybnosti,
  • výrazná bolesť brucha,
  • bolesť na hrudníku,
  • pretrvávajúci kašeľ alebo sťažené dýchanie.

„Po očkovaní zostaňte v mieste očkovania 15 minút. Ak máte chronické ochorenie, zostaňte tam 30 minút po očkovaní,“ zdôraznilo NCZI.

V súčasnosti je podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR na Slovensku prvou dávkou zaočkovaných dokopy už vyše 1,5 milióna ľudí.

V piatok (21. 5.) sme prekonali rekord v počte vykázaných nových zaočkovaných prvou dávkou – zaočkovalo sa ňou vyše 25.000 ľudí. Očkovanie ide čoraz rýchlejšie,“ skonštatovalo MZ.

Očkovanie na Slovensku

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1.533.744, za predchádzajúci deň pribudlo 25.097 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 728.475 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5734 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 658 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 558 ľudí. Na JIS je 65 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 79 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol zo včera o šesť. Celkový počet úmrtí na COVID-19 je 12.286 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 2406.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo za včera v Prešovskom kraji (44), nasledujú Žilinský (28), Košický (24), Trenčiansky (23), Banskobystrický (22), Nitriansky (18), Trnavský (16) a Bratislavský (15) kraj. Je medzi nimi 101 mužov a 89 žien.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: TASR – Pavel Neubauer

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This