Ortopedický magazín logo

Reklama

Môžu dostať mačky a psy covid od svojich majiteľov? Je veľká šanca, že áno

Môžu dostať mačky a psy covid od svojich majiteľov?

Štúdia vedcov z Utrechtskej univerzity (UU) v Holandsku bola zameraná na otázku, či môžu dostať mačky a psy covid od svojich majiteľov. Výsledky štúdie zverejnila aj stanica BBC. Ukázalo sa, že majitelia mačiek a psov, ktorí majú COVID-19, by sa mali svojim domácim miláčikom vyhýbať. Ochorenie na nich môžu skutočne preniesť. 

Vedci zhromaždili výtery a vzorky krvi od 310 psov a mačiek zo 196 domácností, kde jej členovia boli za posledných 200 dní pozitívne testovaní na koronavírus.

  • Šesť mačiek a sedem psov (4,2 percenta) malo pozitívny výsledok PCR testov.
  • 54 zvierat (17,4 percenta) malo pozitívne testy na protilátky.

Experti uviedli, že zistenia ukazujú, že covid je „vysoko rozšírený“ u domácich miláčikov, ktorých majitelia túto chorobu mali.

„Ak máte covid, mali by ste sa vyhýbať kontaktu so svojou mačkou alebo psom, rovnako ako s ostatnými ľuďmi,“ uviedla doktorka Els Broensová z Utrechtskej univerzity. Uviedla, že obavy nevzbudzuje zdravie zvierat. Vzbudzuje ho potenciálne riziko, že domáce zvieratá môžu pôsobiť ako rezervoár vírusu a znovu ho priniesť do ľudskej populácie.

Autori štúdie uviedli, že doposiaľ neboli zaznamenané nijaké dôkazy o prenose vírusu z domáceho miláčika na majiteľa, čo je podľa nich ťažké zistiť, kým sa vírus stále ľahko šíri medzi ľuďmi. Väčšina infikovaných psov či mačiek býva asymptomatická alebo vykazuje mierne príznaky nákazy. Výskum vedený doktorkou Broensovou, predstavený na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb (ECCMID), nebol zatiaľ publikovaný v odbornom časopise.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This