Ortopedický magazín logo

Reklama

Čech s nevyliečiteľnou ALS podstúpil vo Švajčiarsku asistovanú samovraždu

Čech s nevyliečiteľnou ALS podstúpil vo Švajčiarsku asistovanú samovraždu

Foto: ilustračné, Envato Elements

Tridsaťsedemročný Čech Martin Přecechtěl, ktorý trpel nevyliečiteľnou chorobou amyotrofická laterálna skleróza (ALS), zomrel v utorok 29. júna ráno vo Švajčiarsku, kde sa rozhodol podstúpiť asistovanú samovraždu. Informoval o tom v piatok český portál iRozhlas s odvolaním sa na mužovu manželku Markétu, ktorá ho na poslednej ceste sprevádzala.

Na švajčiarskej klinike absolvoval Přecechtěl v pondelok prehliadku a mal tiež vypiť kalištek s vodou, ktorý simuloval smrtiacu látku. Pacient totiž musí byť schopný prehltnúť látku sám. Keďže sa to Přecechtělovi nepodarilo, lekári sa rozhodli podať mu látku vnútrožilovo s tým, že musí byť schopný stlačiť aplikačné tlačidlo.

Manželka Markéta s jeho dobrovoľným odchodom zo sveta nesúhlasila, ale jeho rozhodnutie chápala. Pre iRozhlas povedala, že jej muž odišiel v pokoji, bez strachu a ani neplakal. „Bol rád a bolo vidieť, že len čo začala látka účinkovať, cítil úľavu,“ povedala pre iRozhlas, ktorý citoval aj portál Novinky.cz.

Přecechtěl bol aktívny športovec a otec dvoch malých detí, s chorobou bojoval dva roky. Za ten čas sa jeho zdravotný stav rýchlo a výrazne zhoršil. Ochablo mu svalstvo, a stal sa závislým od okolia. Chcel sa vyhnúť úplnému ochrnutiu a napojeniu na prístroje.

Muža táto choroba postupne pripravila o reč, musel obmedziť prácu, prestať športovať, hoci predtým zvládol maratón, a používať invalidný vozík. Zároveň si úplne uvedomoval, kam jeho zákerná choroba speje a svoj koniec si určil sám. Kým mohol, angažoval sa v spolku ALSA, ktorý sa v ČR snaží pomáhať pacientom a informovať verejnosť, čo táto choroba prináša.

Asistovanú samovraždu si podľa manželky vybral aj kvôli rodine. „Aby som mala s deťmi ešte šancu žiť,“ vysvetlila. Jeho voľbu preto považuje za najväčšiu obeť, ktorú môže jeden pre druhého urobiť.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This