Ortopedický magazín logo

Reklama

V Európe opäť stúpol počet prípadov nákazy covidom. Očakávajú sa nové varianty

V Európe opäť stúpol počet prípadov nákazy

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge. Foto: TASR-AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok oznámila, že po týždňoch klesania v Európe opäť stúpol počet prípadov nákazy koronavírusom. WHO zároveň varovala pred príchodom ďalšie vlny pandémie, ktorá môže prísť, ak „nezostaneme disciplinovaní“, informovali agentúry AFP a Reuters.

„Minulý týždeň stúpol počet prípadov o desať percent. Bolo to spôsobené častejším stretávaním sa ľudí, cestovaním, zhromažďovaním sa a uvoľňovaním sociálnych opatrení,“ uviedol na tlačovej konferencii Hans Kluge, riaditeľ WHO pre Európu.

Okrem toho je podľa neho ďalším problémom aj stúpajúci počet prípadov „znepokojujúceho“ variantu delta. Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) navyše odhaduje, že do konca augusta by až 90 percent prípadov nákazy koronavírusom v Európe mohol tvoriť práve variant Delta.

Kluge tiež pripomenul, že úroveň zaočkovanosti v Európe nie je ani zďaleka taká vysoká, ako by mala byť. V krajinách, ktoré sú súčasťou WHO, je v priemere zaočkovaných 24 percent obyvateľov a len 40 percent zdravotníckeho personálu, ako aj asi polovica ľudí vyšších vekových kategórií.

EMA: Dve dávky vakcíny proti covidu chránia aj proti delta variantu

Dve dávky očkovacej látky proti covidu zjavne poskytujú ochranu aj pred rýchlo sa šíriacim delta variantom koronavírusu, oznámila dnes Európska agentúra pre lieky (EMA). Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Vedúci pracovnej skupiny EMA pre očkovacie stratégie Marco Cavaleri uviedol, že regulačný úrad EÚ si „uvedomuje obavy spôsobené rýchlym šírením delta variantu“.

„Práve teraz to vyzerá tak, že štyri vakcíny schválené v Európskej únii chránia proti všetkým kmeňom (koronavírusu) kolujúcim v Európe vrátane delta variantu,“ povedal Cavaleri. EMA podľa neho vyzýva výrobcov vakcín, aby stále preverovali, či sú ich očkovacie látky účinné voči všetkým novým variantom vrátane variantu známeho ako delta plus, pri ktorom sa objavila ďalšia mutácia.

„V priebehu posledných mesiacov sa objavil rad variantov a očakávame, že prídu ďalšie,“ priblížil Cavaleri.

Pozitívne hodnotenie prišlo v čase, keď WHO varovala, že šírenie delta variantu by mohlo viesť k novej vlne pandémie v Európe.

Zdroj: TASR, Reuters, AFP

Foto: TASR-AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This