Ortopedický magazín logo

Reklama

Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche hlási sľubné výsledky lieku proti covidu

Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche hlási sľubné výsledky lieku proti covidu

Foto: ilustračné, Envato Elements

Spoločnosť Roche dnes oznámil sľubné výsledky klinických skúšok koktailu proti ochoreniu COVID-19. Vyvinul ho spolu s americkou biotechnologickou firmou Regeneron. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Výsledky tretej fázy skúšok ukázali, že kombinácia protilátok kasirivimab a imdevimab „znižuje riziko hospitalizácie alebo smrti o 70 percent u nehospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19“, uviedla spoločnosť Roche v oznámení.

Tento liek vraj skracuje trvanie príznakov o štyri dni, zo 14 na desať.

Spoločnosť uviedla, že skúšky robila na ľuďoch, u ktorých podľa odborníkov existuje vyššie riziko nakazenia koronavírusom, teda na starších ľuďoch a osobách s vážnymi zdravotnými problémami.

Protilátkové lieky, ktoré zabraňujú koronavírusu množiť sa v tele človeka, vyvíja viacero farmaceutických spoločností – v nádeji, že nájdu účinnú liečbu, ktorá spolu s očkovacími látkami pomôže v boji proti rôznym objavujúcim sa variantom koronavírusu.

Nádej ako prípadná nová liečba vysokorizikových pacientov

Podľa farmaceutickej firmy je tento liek jedinou kombináciou monoklonálnych protilátok, ktorá je účinná voči hlavným variantom koronavírusu, z ktorých niektoré sú nákazlivejšie a spôsobujú vážnejší priebeh ochorenia covid.

Levi Garraway, hlavný expert na medicínu v spoločnosti Roche a šéf vývoja produktov, uviedol, že „po celom svete sa zvyšujú počty nových prípadov nákazy a len minulý týždeň ich hlásili viac ako tri milióny“.

„Tento skúmaný koktail protilátok môže priniesť nádej ako prípadná nová liečba vysokorizikových pacientov – predovšetkým vo svetle najnovších dôkazov, ktoré ukazujú, že kasirivimab spoločne s imdevimabom sú aktívne aj proti hlavným objavujúcim sa variantom,“ napísal Garraway vo vyhlásení.
Výsledky teraz firma odovzdá regulačným úradom a odborníkom na nezávislé posúdenie.

Zdroj: TASR/AFP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This