Ortopedický magazín logo

Reklama

Koronavírus bol v 35. týždni prítomný vo všetkých vzorkách odpadových vôd

Koronavírus bol v 35. týždni prítomný vo všetkých vzorkách odpadových vôd

Nový koronavírus bol v 35. týždni prítomný vo všetkých analyzovaných vzorkách odpadových vôd. Vysoký nárast vírusovej nálože zaznamenali hygienici v Trenčianskom kraji. Rástol aj Bratislavský a Prešovský kraj. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Analýza prítomnosti nového koronavírusu v odpadových vodách zodpovedá epidemiologickej situácii na Slovensku. Prítomnosť RNA vírusu sme zaznamenali vo všetkých vzorkách. Niektoré vzorky z 35. kalendárneho týždňa ešte vyšetrujeme,“ priblížil hlavný hygienik Ján Mikas.

Ako doplnil Mikas, k miernemu nárastu vírusovej nálože došlo v Žilinskom kraji. V Košickom kraji sú napriek poklesu hodnoty stále vysoké. Zníženie zaevidovali v Trnavskom kraji.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v rámci monitoringu odpadových vôd odobrali k 6. septembru celkovo 162 vzoriek, ktoré boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 141 vzoriek, teda 87,04 percenta.

Monitoring odpadových vôd je podľa ÚVZ SR užitočným doplnkovým nástrojom k analyzovaniu epidemiologickej situácie na Slovensku. „Naďalej platí, že regionálne úrady verejného zdravotníctva identifikujú ohniská nákazy prioritne epidemiologickým vyšetrovaním – dohľadávanie kontaktov, cielené PCR testovanie a podobne,“ zhrnul hlavný hygienik.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This