Ortopedický magazín logo

Reklama

Zdravotnícke zariadenia upravujú podmienky pre návštevy

Zdravotnícke zariadenia upravujú podmienky pre návštevy

Návštevy v zdravotníckych zariadeniach sú síce stále zakázané, od dnes zdravotnícke zariadenia upravujú podmienky pre návštevy. Budú platiť pre osoby, ktoré sú zaočkovaní, majú negatívny výsledok testu alebo prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR k povinnostiam poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová nedávno oslovila ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby usmernil zdravotnícke zariadenia o poskytovaní výnimky zo zákazu návštev v zdravotníckom zariadení. Tiež, aby umožnili rozlúčky najbližších príbuzných s pacientmi v terminálnych štádiách ochorenia.

Zdravotnícke zariadenia upravujú podmienky pre návštevy

Pacientov môžu od piatka navštíviť zaočkovaní ľudia, ktorí majú najmenej 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 alebo štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vektorovej vakcíny.

Návštevy budú povolené aj pre ľudí s negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19, povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Podotkol, že RT-PCR alebo LAMP test však nemôže byť starší ako 72 hodín, negatívny antigénový test zase starší ako 24 hodín. Platí to v okresoch prvého až štvrtého stupňa varovania (ružová, červená, bordová, čierna).

Mikas priblížil, že do nemocníc budú môcť chodiť aj kňazi, ktorí podávajú sviatosť pomazania ťažko chorým alebo umierajúcim. Navštevovať sa podľa hlavného hygienika budú môcť aj osoby v paliatívnej starostlivosti.

V okresoch stupňa monitoring a v stupňoch ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) budú môcť byť návštevy bez obmedzení.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú môcť vo svojej územnej pôsobnosti určiť miernejšie alebo prísnejšie podmienky,“ podotkol Mikas na margo nemocničných návštev. Dodal, že podmienky v zariadeniach sociálnej starostlivosti určí ministerstvo práce a rodiny.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This