Ortopedický magazín logo

Reklama

Jedno z afganských detí otrávených jedovatými hubami zomrelo

Jedno z afganských detí otrávených jedovatými hubami zomrelo

Foto: ilustračné, Envato Elements

V Poľsku zomrel päťročný chlapec z Afganistanu, ktorý sa po evakuácii z vlasti spolu so svojou rodinou otrávil v poľskom lese jedovatými hubami a upadol do kómy. Oznámili to vo štvrtok miestni lekári s tým, že jeho o rok starší brat, ktorý v utorok podstúpil transplantáciu pečene, je naďalej v ohrození života. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

„Dnes bola potvrdená mozgová smrť… Dieťa sme vyhlásili za mŕtve,“ povedal novinárom Jaroslaw Kierkuš, lekár varšavskej pediatrickej kliniky Centrum Zdrowia Dziecka (CZD). Dodal, že prognóza prežitia jeho súrodenca je takisto „nepriaznivá“, keďže v dôsledky otravy utrpel značné poškodenie mozgu.

Bratov a ich staršiu 17-ročnú sestru, ktorá sa takisto priotrávila, hospitalizovali 26. a 27. augusta, pričom dievča neskôr prepustili v dobrom zdravotnom stave. Priotrávili sa však aj ďalší členovia rodiny, ktorí taktiež potrebovali hospitalizáciu. Prípad vyšetruje poľská prokuratúra.

Agentúra AP s odvolaním sa na cudzinecký úrad uvádza, že hubami sa priotrávili i štyria ďalší Afganci v inom migračnom stredisku.

Dvanásťčlenná rodina pricestovala do Poľska 23. augusta a bola umiestnená do karantény v migračnom stredisku neďaleko mesta Podkowa Lešna pri Varšave. Tam sa deň po príchode vybrali prehľadávať okolitý les a zjedli muchotrávku zelenú.

Hovorca cudzineckého úradu Jakub Dudziak odmietol medializované správy, podľa ktorých deti skonzumovali jedovaté huby pretože v migračnom centre nedostávali dostatok jedla. „V súvislosti s touto nešťastnou nehodou budú zamestnanci centier pre cudzincov upozorňovať afganských občanov, aby nejedli produkty neznámeho pôvodu,“ dodal.

Spravodajský portál OKO.press informoval, že otec tejto afganskej rodiny je účtovníkom a niekoľko rokov pracoval v Afganistane pre britskú armádu. Po tom, ako radikálne hnutie Taliban prevzalo moc v tejto krajine, rodinu na žiadosť Británie evakuovala poľská armáda. Poľsko evakuovalo z Afganistanu celkovo 1231 ľudí.

Zdroj: TASR, AP, AFP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This