Ortopedický magazín logo

Reklama

10 % Slovákov úplne ignoruje preventívne prehliadky

10 % Slovákov úplne ignoruje preventívne prehliadky

Včasné odhalenie zdravotného problému a následná liečba môžu pomôcť ročne zachrániť tisíce ľudí, ktorí na Slovensku figurujú v štatistikách odvrátiteľných alebo zbytočných úmrtí. Alarmujúce je, že až 10 % poistencov úplne ignoruje preventívne prehliadky. Práve tie pritom môžu toto nelichotivé číslo významne znížiť.  Všeobecná zdravotná poisťovňa preto apeluje na dôležitosť preventívnych prehliadok. 

Podľa štatistík poisťovne 10 % Slovákov na preventívne prehliadky nechodí vôbec a 5 % si nespomína, kedy na nejakej boli naposledy. Prevencia pritom zachytí až 10 % onkologických ochorení vo včasnom štádiu, ktoré si síce vyžadujú liečbu, ale po jej absolvovaní sa pacient môže vrátiť do plnohodnotného života. Skoré zachytenie onkologického ochorenia je navyše menej finančné náročné. Napríklad test na okultné krvácanie v stolici stojí 12 eur, zatiaľ čo liečba rozvinutého štádia rakoviny hrubého čreva a konečníka u jedného pacienta môže stáť aj viac ako 5-tisíc eur ročne. 

Poistenci však preventívne prehliadky stále nevyužívajú v dostatočnej miere. Medzi málo žiadané patrí napríklad mamografia, ktorá je súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa. Zúčastňuje sa jej len 35 % žien, ktoré majú na toto vyšetrenie nárok. Približne tretina z nich zostáva v ďalšej starostlivosti pre nález na prsníku. 

„Medziročne narastá počet žien s karcinómom prsníka mladších ako 45 rokov. Vďaka tomuto vyšetreniu sa na Slovensku dá ročne zachrániť300 žien,“ uvádza manažérka komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

V pravidelných preventívnych prehliadkach vidím poisťovňa veľký potenciál nielen na zníženie úmrtnosti na najčastejšie civilizačné ochorenia, ale i zlepšenie všetkých ukazovateľov zdravotného stavu obyvateľstva. 

Zdroj: TS VšZP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This