Ortopedický magazín logo

Reklama

Hudba pomáha zvládať pandemickú krízu

Hudba pomáha zvládať pandemickú krízu

Hudba pomáha lepšie znášať stres a ďalšie stavy v čase krízy – vrátane koronavírusovej pandémie. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na výsledky štúdie Inštitútu Maxa Plancka pre empirickú estetiku.

Uvedenú štúdiu tento inštitút so sídlom v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom uskutočnil počas lockdownu v apríli a máji 2020. Zúčastnilo sa na nej viac ako 5000 osôb z Francúzska, Indie, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Talianska a USA. Štúdia sa uskutočnila prostredníctom internetového dotazníka.

Hudba pomáha

Ľudia, ktorí v súvislosti s pandémiou pociťovali negatívne emócie, využívali hudbu na zmiernenie depresií, strachu a stresu. V prevažnej miere využívali počúvanie hudby.

Ľuďom, ktorí si počas krízy udržiavali pozitívnu náladu, hudba slúžila ako náhrada spoločenského kontaktu. Počúvanie hudby a aj jej interpretácia im podľa štúdie poskytovala pocit spolupatričnosti a spoločnosti. Interpretácia hudby navyše slúžila ako príležitosť na sebareflexiu.

Výsledky štúdie takisto upozorňujú na významnú úlohy novovzniknutých skladieb o pandémii alebo starších skladieb, ktorých text bol pandémii prispôsobený.

Zdroj: TASR – DPA

Foto: ilustračné, Envato Elements

Pokiaľ vás tento článok zaujal, prečítajte si rozhovor s Johnom Stuart Reidom o perspektívach širšieho využitia zvuku v medicíne

Perspektívy širšieho využitia zvuku v medicíne. Odpovedá John Stuart Reid

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This