Od rednutia kostí až po depresie. To všetko sú príznaky celiakie. Dnes je Medzinárodný deň celiakie
16. mája si pripomíname Medzinárodný deň celiakie. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje hlavne tenké črevo. Trpí ním stále viac ľudí, častejšie ženy. Svoju diagnózu pozná asi len 5 % z nich. Veľká časť postihnutých o tejto poruche nevie a svoje zdravotné ťažkosti pripisujú niečomu inému. Všeobecná zdravotná poisťovňa aj preto podporuje osvetovú kampaň s názvom Nemáte celiakiu?
Cieľom tejto kampane je zvýšiť informovanosť o prejavoch celiakie. Jej včasným odhalením a nastavením liečby sa dá predísť vážnym zdravotným rizikám, ktoré sú s touto diagnózou spojené.
- Toto ochorenie sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku.
- U detí sa zvykne objaviť už po zaradení lepku do jedálnička, ale veľakrát sa ohlási až v dospelosti.
- Častejšie sa vyskytuje u žien.
Vyplýva to aj z dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá v roku 2020 evidovala celkovo 19 708 celiatikov, z toho bolo 5 962 mužov a až 13 746 žien. Celiakia je síce závažné, ale liečiteľné ochorenie. Liekom je celoživotná diéta postavená na bezlepkových potravinách.
Príčinou celiakie je nadmerná aktivácia vlastného imunitného systému, ktorý spôsobuje poškodenie tenkého čreva, keď v ňom zaregistruje glutén, čiže lepok z pšenice, raže a jačmeňa. Akonáhle ho celiatik prijme v jedle, telo proti nemu vytvára protilátky, nakoľko ho mylne považuje za škodlivý.
Na začiatku liečby, s cieľom znovuobnovenia funkcie tenkého čreva, sa odporúča vyhýbať sa aj mliečnym produktom. Kvôli nedostatku laktózy je totiž narušený aj rozklad mliečnych bielkovín. Chyby v stravovaní veľmi rýchlo opätovne vyvolávajú symptómy a po rokoch môžu viesť k vzniku rakoviny čreva, ako aj iných zhubných ochorení, najmä malígnych lymfómov.
Prejavy celiakie môžeme rozdeliť na typické, ktoré prebiehajú v čreve a na atypické, ktoré sú dôsledkom poškodenia črevnej sliznice. Po požití lepku majú celiatici veľké bolesti brucha a tráviace ťažkosti, ako sú nadúvanie, hnačka, niekedy aj zápcha, nechutenstvo a zvracanie. Atypické príznaky sú chudokrvnosť, podvýživa a strata vitálnej energie, rednutie kostí, depresia, neplodnosť u mužov i žien a opakované potraty.
Diagnostika celiakie nie je nijako zložitá. Ak je potrebné špeciálne vyšetrenie a požiada oň ošetrujúci lekár, poisťovne ho zvyknú uhrádzať na výnimku. Podobne, ako pri iných alergiách.
200 eur na potraviny
„Pre našich poistencov prinášame v rámci benefitov Peňaženky zdravia príspevok až do výšky 200 eur ročne na doplatky za dietetické produkty vybrané na lekársky predpis pre deti a ich zákonných zástupcov,“ povedal hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann. Ako ďalej doplnil, v minulom roku VšZP celiatikom uhradila takmer 3 milióny eur.
Redakcia
Zdroj: TS VšZP
Foto: ilustračné, Envato Elements