Hudba pomáha zvládať pandemickú krízu

Hudba pomáha lepšie znášať stres a ďalšie stavy v čase krízy – vrátane koronavírusovej pandémie. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na výsledky štúdie Inštitútu Maxa Plancka pre empirickú estetiku.
Uvedenú štúdiu tento inštitút so sídlom v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom uskutočnil počas lockdownu v apríli a máji 2020. Zúčastnilo sa na nej viac ako 5000 osôb z Francúzska, Indie, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Talianska a USA. Štúdia sa uskutočnila prostredníctom internetového dotazníka.
Hudba pomáha
Ľudia, ktorí v súvislosti s pandémiou pociťovali negatívne emócie, využívali hudbu na zmiernenie depresií, strachu a stresu. V prevažnej miere využívali počúvanie hudby.
Ľuďom, ktorí si počas krízy udržiavali pozitívnu náladu, hudba slúžila ako náhrada spoločenského kontaktu. Počúvanie hudby a aj jej interpretácia im podľa štúdie poskytovala pocit spolupatričnosti a spoločnosti. Interpretácia hudby navyše slúžila ako príležitosť na sebareflexiu.
Výsledky štúdie takisto upozorňujú na významnú úlohy novovzniknutých skladieb o pandémii alebo starších skladieb, ktorých text bol pandémii prispôsobený.
Zdroj: TASR – DPA
Foto: ilustračné, Envato Elements
Pokiaľ vás tento článok zaujal, prečítajte si rozhovor s Johnom Stuart Reidom o perspektívach širšieho využitia zvuku v medicíne
Perspektívy širšieho využitia zvuku v medicíne. Odpovedá John Stuart Reid