Ortopedický magazín logo

Reklama

FNsP Skalica: Kyslík je v aktuálnej situácii pre nemocnicu rovnako dôležitá komodita ako krv

 Kyslík je v aktuálnej situácii pre nemocnicu rovnako dôležitá komodita ako krv

Foto: ilustračné, Envato Elements

Spotreba kyslíka vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Skalica počas pandémie nového koronavírusu výrazne vzrástla. TASR o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Agel Martina Pavliková. Kyslík je v aktuálnej situácii pre nemocnicu rovnako dôležitá komodita ako krv alebo ochranné pracovné prostriedky.

Kyslík je uskladnený vo veľkokapacitnom zásobníku na kvapalný kyslík, ktorého kapacita je 6000 kilogramov. Spotreba kyslíka je sledovaná diaľkovo s automatickým regulovaním dodávok. „To nám umožňuje stálu kontrolu stavu zásob a plynulú prevádzku aj v čase zvýšenej spotreby,“ uviedol riaditeľ nemocnice Jakub Rybár.

Spotreba je sledovaná telemetricky a zásoby sú dopĺňané automaticky pri poklese zásob o 20 percent. Týmto spôsobom je zabezpečená bezproblémová dodávka kyslíka pre väčšinu pacientov nemocnice. V súvislosti s reprofilizáciou lôžok spotreba kyslíka výrazne vzrástla. „Za bežnej prevádzky nemocnice v letných alebo jesenných mesiacoch minulého roka bola mesačná spotreba v priemere 7650 kilogramov. V posledných štyroch mesiacoch vzrástla v priemere skoro na dvojnásobok bežnej spotreby,“ doplnil Rybár.

V lete stačilo dopĺňať kyslík raz, maximálne dvakrát do mesiaca, súčasná situácia si vyžaduje dopĺňanie na týždennej báze. Nemocnica disponuje 108 lôžkami s pripojením na kyslík, z toho je 30 určených pre pacientov s ochorením COVID-19.  Okrem centrálnych zásob kvapalného kyslíka má nemocnica aj mobilné zásoby kyslíka vo fľašiach. „Kyslík musí byť dostupný aj na ambulanciách a pracoviskách, kde nie je centrálny rozvod kyslíka, tiež v sanitných vozidlách a pri transporte hospitalizovaných pacientov na vyšetrenia v nemocnici,“ informoval riaditeľ.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This