Ortopedický magazín logo

Reklama

Dolnokubínska nemocnica získala unikátne neinvazívne pľúcne ventilátory

neinvazívne pľúcne ventilátory

Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého v Dolnom Kubíne získala darom dva nové prístroje na neinvazívnu pľúcnu ventiláciu. Unikátne neinvazívne pľúcne ventilátory pomáhajú pacientom s vážnymi respiračnými problémami zlepšiť ich prognózu. Ako zdôraznil primár interného oddelenia nemocnice Peter Letavay, ovládanie prístroja je veľmi jednoduché, obsluhu zvládne každý lekár či zdravotná sestra.

Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že oproti klasickej liečbe kyslíkom prístroj umožňuje dosiahnuť lepšie okysličovanie organizmu napriek zlyhávajúcim pľúcam, a to bez potreby invazívnej ventilácie na anestéziologickom oddelení.

Prístroj vyvinuli ako reakciu na situáciu spojenú s pandémiou ochorenia COVID-19. Ide o vysoko prietokový generátor na neinvazívnu pľúcnu ventiláciu dospelých pacientov s respiračnou nedostatočnosťou, ktorí dýchajú nezávisle. Je aplikovateľný v oblasti intenzívnej starostlivosti u pacientov s ochorením COVID-19, ale aj u iných kriticky chorých pacientov s ochoreniami pľúc alebo srdca.

„Prístroje máme aktuálne dva, získali sme ich z Talianska. Oba sme dostali s podporou sponzorov – jeden zakúpilo mesto, druhý bol kúpený zo sponzorského daru jednej firmy z regiónu,“ priblížil Letavay.

Jednoduché ovládanie prístroja

Ovládanie prístroja si podľa primára nevyžaduje špeciálne školený personál, obsluhovať ho môže každý lekár aj vyškolená sestra.

„Nastavujeme na ňom iba tri hodnoty – prietok, frakciu kyslíka a tlak na konci výdychu, ktorý udržiava otvorené dýchacie cesty a bráni potrebe invazívnej pľúcnej ventilácie,“ uviedol.

Prístroj podľa Letavaya momentálne na covidovom oddelení využívať nemusia. Dokážu ho využiť v prostredí bežnej zelenej JIS u neinfekčných pacientov.

„U pacientov, ktorí majú zlyhávanie dýchacích funkcií na podklade obštrukčnej choroby pľúc alebo zápalu pľúc. Takisto v liečbe pacientov s pľúcnym edémom,“ dodal primár.

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok je podľa svojich slov rád, že mesto mohlo finančným darom prispieť na zakúpenie prístroja.

„Podporiť nákup tohto prístroja pre dolnokubínsku nemocnicu sme sa rozhodli aj vzhľadom na vážnu pandemickú situáciu, ktorá bola v celom okrese. Veríme, že pomôže nielen obyvateľom mesta, ale všetkým pacientom,“ podotkol.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This