Ortopedický magazín logo

Reklama

O očkovaní Sputnikom V sa rozhodne v stredu

O očkovaní Sputnikom V sa rozhodne v stredu

Zdravotníčka pripravuje vakcíny proti ochoreniu Covid-19 na očkovanie, vľavo vakcína čínskej farmaceutickej spoločnosti Sinopharm, uprostred Sputnik V a Pfizer vo vakcinančnom centre nákupného centra v Belehrade. Foto: TASR-AP

O očkovaní Sputnikom V sa rozhodne v stredu (26. 5.) po rokovaní vlády. V utorok to oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v Rádiu Expres.

Šéf rezortu zdravotníctva povedal, že rozhodnutie o používaní podpíše v prípade, ak zaň bude väčšina ministrov. „Ja som za európske riešenie. Vnímam, že je tu aj skupina ľudí, ktorá preferuje iba túto vakcínu, takže vzhľadom na to, aby sme zvýšili percento zaočkovanosti, sa musíme aj s touto otázkou vyrovnať,“ povedal s dôvetkom, že problémom je i naďalej nekompletnosť údajov z ruskej strany. O bezpečnosti vakcíny sa podľa jeho slov pochybovať nemusí.

Doplnil tiež, že na Slovensko prišlo ďalších 150.000 dávok očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca. Ubezpečil, že ich je dostatok pre ľudí, ktorí čakajú na druhú dávku.

Na skladoch je aktuálne aj 19.000 dávok od Johnson & Johnson určených na jednorazové očkovanie. Ďalšie by mali prichádzať od júla.

K dnešnému dňuje celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny 1.601.860. Za predchádzajúci deň pribudlo 22.692 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 759.094 ľudí. Uplynulý deň sa zaočkovalo podľa rezortu zdravotníctva 5787 ľudí.

Situácia na Slovensku

V slovenských nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 623 pacientov, z nich má potvrdené ochorenie 505 ľudí. Na JIS je 54 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 63 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 vzrástol o päť osôb.

„Celkový počet úmrtí ‚na COVID‘ je 12.301 a celkový počet úmrtí ‚s COVIDOM‘ je 2.407,“ priblížilo ministerstvo.

Očkovacie certifikáty

Do utorkového rána bolo zo strany Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vydaných viac ako 71.000 očkovacích certifikátov.

„Migrácia dát o očkovaniach, ktoré vznikli pred spustením Čakárne, je už ukončená. Vyše 95 percent dát je korektných a ľudia si môžu žiadať o certifikát. Zvyšné dáta sú kolegami z NCZI priebežne kontrolované, keďže nie všetky dáta dodané zo strany vakcinačných centier sú korektné či kompletné,“ uviedla hovorkyňa národného centra Veronika Bauch.

Záujemcovia o očkovací certifikát môžu požiadať o jeho zaslanie od pondelkového (24. 5.) popoludnia. Dočasné certifikáty majú byť platné do 11. augusta, potom ich majú nahradiť tzv. zelené pasy. O krajinách, ktoré budú dočasné certifikáty akceptovať, by mal informovať rezort zahraničia. Žiadosť treba vyplniť cez stránku vakcinacia.nczisk.sk.

Redakcia, zdroj: TASR

Foto: TASR – AP

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This