Ortopedický magazín logo

Reklama

Bolesť v hrudníku. Treba jej venovať pozornosť

Bolesť v hrudníku

Ak pociťujeme bolesť v oblasti hrudníka, prvé, čo nám napadne, je infarkt. Bolesť v hrudníku alebo konkrétne bolesť hrudnej steny však môže byť prejavom mnohých iných ochorení a jej príčinu zo samotných príznakov len ťažko diagnostikovať. Návšteva lekára je preto v tomto prípade nevyhnutná.  

Hrudná stena človeka 

Hrudník (thorax) človeka siaha od hornej hrudnej apertúry až po bránicu. Okrem bránice ho tvorí kostra hrudníka, teda hrudný kôš (12 hrudných stavcov, 12 párov rebier, hrudná kosť) a svaly hrudníka. Všetky tieto štruktúry ohraničujú hrudnú dutinu. Hrudnú stenu tvoria tri vrstvy:

  • povrchová vrstva – koža, podkožie, cievy hrudnej steny, artérie, vény,
  • stredná vrstva – rôzne svalové skupiny,
  • hlboká vrstva – kostné štruktúry, medzirebrové svaly, cievy, artérie, atď.

Ako sa prejavuje bolesť hrudnej steny? 

Hrudná stena sa teda zvyčajne vzťahuje na všetky štruktúry obklopujúce a chrániace naše pľúca vrátane rebier a hrudnej kosti. Pri bolesti hrudnej steny máme pocit, že vychádza z prsníka, hrudného koša alebo konkrétneho svalu na hrudi. 

Bolesť pociťujeme pri určitých pohyboch alebo iba pri tlaku, vyvíjanom na hrudník. Bolesť niekedy ostáva na jednej strane, ale často sa šíri aj do celého hrudníka. Môže vplývať na svaly, kosti alebo mäkké tkanivá hrudníka. V niektorých prípadoch môže bolesť postihnúť aj orgány, napríklad srdce a pľúca.

Aká je bolesť v hrudníku?

Bolesť v hrudnej stene môže mať rôzne podoby a intenzitu:

  • od konštantného napätia cez pálenie a trhavé pocity až po ostrú, bodavú bolesť,
  • môže sa zhoršovať, keď hýbeme torzom do strán, keď dvíhame ruky, zhlboka sa nadychujeme, kýchame alebo kašleme,
  • bolesť sa môže ľubovoľne objaviť a odísť,
  • jej trvanie sa líši od pár hodín po niekoľko dní,
  • medzi ďalšie príznaky patrí otupenosť, mravčenie a vystreľujúca bolesť, ktorá sa tiahne až ku krku alebo k chrbtu. 

Čo spôsobuje bolesť hrudnej steny?

Pri návšteve lekára sa vás doktor opýta na rodinnú a osobnú anamnézu. Uistite sa preto, že mu poviete všetky dôležité informácie, ktoré sa týkajú vášho stavu. Bolesť hrudnej steny môže spôsobiť niekoľko zdravotných stavov.

Poranenia pohybového aparátu

Ak má váš lekár podozrenie na poranenie pohybového aparátu (muskuloskeletálny problém), akým je zlomenina rebier alebo kostochondritída, skontroluje vám oblasti opuchnutia v okolí rebier, hrudníka a hrudnej kosti. Lekár sa môže pokúsiť reprodukovať alebo opätovne vyvolať vašu bolesť, aby našiel jej zdroj.

Poranenia pohybového aparátu môžu byť náhle, napríklad pri páde alebo údere do hrudníka, alebo sa môžu vyskytnúť v priebehu času, napríklad pri zlom držaní tela alebo sedavom životnom štýle. Ďalšie lekárske testy môžu zahŕňať:

  • röntgen hrude,
  • testy rýchlosti nervového vedenia,
  • elektromyografia,
  • muskuloskeletálny ultrazvuk,
  • sympatická reakcia kože, ktorá je testom reakcie vášho nervu, keď je vyvolaný stimulmi.

Kardiovaskulárne problémy

Medzi kardiovaskulárne problémy patrí napríklad angína. Je to typ bolesti na hrudníku, ktorá sa objavuje ako symptóm základného ochorenia srdca. Dochádza pri nej k narušeniu toku krvi prúdiacej do srdca. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko angíny, patria:

  • starší vek,
  • nadváha a obezita,
  • fyzická inaktivita,
  • nezdravá strava,
  • cukrovka.

Pre angínu je typický zvieravý pocit v strede hrudníka a dýchavičnosť. Takýto stav trvá niekoľko minút a nezlepší sa ani masážami alebo hlbokým dýchaním. Angína môže naznačovať infarkt, ktorý si vyžaduje urgentnú lekársku starostlivosť.

Medzi ďalšie kardiovaskulárne problémy, ktoré súvisia s bolesťou hrudnej steny, patrí už spomínaný infarkt, perikarditída (zápalové ochorenie perikardu) a myokarditída (zápalové ochorenia srdcového svalu).

Bolesť v hrudníku

Bolesť prsníkov

Bolesť sa týka jedného alebo obidvoch prsníkov. Tehotné a dojčiace ženy majú väčšiu pravdepodobnosť na bolesť prsníkov. Niektorí ľudia ju pociťujú aj počas menopauzy alebo menštruácie. Bolesť prsníkov môže spôsobiť niekoľko faktorov, napríklad hormonálne zmeny alebo infekcie. Upchaté kanály a zapálené prsia sú špecifické práve pre dojčiace matky.

Bolesť prsníkov sa zhoršuje, keď človek tlačí na postihnuté miesto. Niekedy sa bolesť vyrieši sama, ale častokrát je potrebná liečba. Úľavu môže poskytnúť masáž danej oblasti alebo použitie teplého obkladu.

Astma

Takisto astmatický záchvat môže spôsobiť bolesť alebo zvieranie hrudníka. K ďalším príznakom sa pridáva dýchavičnosť, pocit závratov a napätie v krku. Astma je bežná najmä v detstve, ale môže sa vyvinúť v každom veku. Závažný astmatický záchvat si zvyčajne vyžaduje lekárske ošetrenie alebo inhalátor.

Ďalšie chronické ochorenia

Aj chronické ochorenia môžu spôsobiť bolesť hrudnej steny. Sú to napríklad:

  • artritída,
  • fibromyalgia,
  • Tietzov syndróm (zriedkavé zápalové ochorenie),
  • kosáčikovitá choroba (kardiovaskulárna anémia),
  • ochorenia pečene alebo žlčníka.

Bolesti hrudníka môžu spôsobiť aj rôzne infekcie. Zákernou infekciou je zápal pľúc, či infekcie v kostiach a svaloch. Bolesti hrudnej steny spôsobujú aj zranenia pľúc, napríklad zrútené alebo prepichnuté pľúca. Ďalšou príčinou bolesti môže byť pľúcna embólia. 

Ako určiť diagnózu?

Ľahká a mierna bolesť hrudnej steny môže zmiznúť sama od seba, bez lekárskej starostlivosti. Každá silnejšia bolesť, ktorá sa vám z nejakého dôvodu nepozdáva, by mala byť vyšetrená lekárom. Takisto absolvujte vyšetrenie v prípade, že trpíte rôznymi predispozíciami alebo chronickými chorobami, ktoré môžu viesť k bolestiam hrudníka. 

Redakcia

Zdroje:

 Foto: Envato Elements 

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This