Ortopedický magazín logo

Reklama

Pellegrini: Pomoc ľuďom s pandémiou sa pre vládnu krízu odkladá. Kollár pripúšťa predčasné voľby

Pellegrini kritizuje vládu. Kollár pripúšťa predčasné voľby

Na snímke vpravo predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a vľavo podpredseda NR SR Peter Pellegrini (nezaradený). Foto: TASR-Martin Baumann

Pomoc ľuďom sa pre vládnu krízu odkladá, štát nie je schopný pomôcť občanom len preto, že koaličné strany ani po mesiaci vládnej krízy nie sú schopné dohody. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a expremiér Peter Pellegrini v súvislosti s týždňovým prerušením aktuálnej schôdze parlamentu. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) prerušenie v utorok odôvodnil tým, že nechce, aby sa „cirkus“ z vlády presunul do parlamentu.

„Vládna koalícia dnešným rozhodnutím predsedu parlamentu Borisa Kollára o týždennej prestávke v rokovaní parlamentu potvrdila, že priviedla štát do úplného rozvratu. Po znefunkčnení vlády je už nefunkčný aj parlament, hoci práve dnes sa mal venovať konkrétnej pomoci ľuďom,“ uviedol Pellegrini.

Pripomenul, že parlament mal rozhodovať aj o vládnych návrhoch v skrátenom legislatívnom konaní v súvislosti s pandémiou. Ich súčasťou boli napríklad predĺženie nulovej sadzby na respirátory, jednoduchšie žiadosti o odklad zaplatenia daní aj odškodnenie pre rodinu zdravotníkov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19, či preplácanie liečby v kúpeľoch pacientom, ktorí prekonali ochorenie a majú následky.

Šéf parlamentu Boris Kollár podľa slov Pellegriniho otvorene priznal, že chyba je na strane vládnej koalície, ktorá to musí „upratať alebo sa slušne rozísť„. Dodal, že po mesiaci takéhoto „upratovania“ bez výsledku je čas pristúpiť k druhej možnosti, a to rozpustiť vládnu koalíciu a vyhlásiť predčasné voľby.

Fico: Prerušenie schôdze NRSR je potvrdením,že aj inštitúcie štátu sú v rozklade

Robert Fico nerozumie, prečo sa do pléna predložili návrhy legislatívy, ktoré mali riešiť pandemickú situáciu a mali sa prebrať v zrýchlenom režime. Smer-SD sa preto obracia na troch najvyšších ústavných činiteľov, aby ľuďom vysvetlili, čo sa deje. Schôdza je prerušená do budúceho utorka 30. marca.
„Toto dnešné rozhodnutie je potvrdením, že nielenže vládna koalícia, ale aj inštitúcie štátu ako vláda a NR SR sú v totálnom rozklade,“ vyhlásil Fico na utorkovej tlačovej konferencii.

Skonštatoval, že keď treba prijať opatrenia obmedzujúce ľudské práva, použije sa argument pandémie a krízy. „Ale keď majú problém vo vládnej koalícii, zrazu tento argument nefunguje, nikoho to nezaujíma,“ pripomenul s tým, že vo vážnej situácii, keď sú tisícky mŕtvych, prerušila koalícia na týždeň schôdzu.

Zdroj: TASR

Foto: TASR-Martin Baumann

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This