Ortopedický magazín logo

Reklama

Chrípka predstavuje riziko pre osoby s chronickými ochoreniami, seniorov, ale aj malé deti. 

Chrípka predstavuje riziko pre osoby s chronickými ochoreniami, seniorov, ale aj malé deti. 

Na následky chrípky zomrie na Slovensku v priemere 800 ľudí ročne. Chrípka je často podceňované akútne vírusové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri vzduchom z človeka na človeka. Pri vážnych komplikáciách sa môže skončiť smrťou. Najväčšie riziko predstavuje pre osoby s chronickými ochoreniami, tehotné ženy, seniorov, ale aj malé deti. 

„Ľudský organizmus sa chrípkou oslabí, vďaka čomu sa človek môže teraz počas stále pretrvávajúcej pandémie ľahšie nakaziť koronavírusom alebo ďalšími infekčnými chorobami a naopak. Ich súbežný priebeh môže významne zhoršiť zdravotný stav nielen rizikových pacientov, ale aj ostatných. Obom ochoreniam sa pritom dá predísť očkovaním,“ vysvetľuje štátna VšZP. 

Dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne potvrdzujú narastajúci záujem o vakcináciu proti chrípke. Kým počas očkovacej sezóny, ktorá trvá od októbra do apríla, sa v rokoch 2018/19 a 2019/20, dalo zaočkovať približne 160-tisíc poistencov, počas minulej sezóny 2020/21 to už bolo niečo cez 197-tisíc. Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva to však bolo stále len takmer 6 % populácie Slovenska. V očkovaní proti chrípke za posledné roky vynikali viac ženy ako muži. 

V nastupujúcej chrípkovej sezóne najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku opäť podporí očkovanie proti chrípke a svojim poistencom od 1. 10. 2021 do 28. 2. 2022 plne uhradí všetky vakcíny uvedené v Zozname kategorizovaných liekov. Spolu s vakcínou preplatí lekárovi aj výkon očkovania za všetkých poistencov, teda aj za tých, ktorí nespĺňajú indikačné obmedzenia, ale o očkovanie prejavia záujem. 

Všeobecný lekár môže vakcínu proti chrípke predpísať aj elektronicky. Poistenec si ju po vyzdvihnutí v ktorejkoľvek lekárni prinesie do ambulancie všeobecného lekára a ten ho po dohodnutí termínu zaočkuje. Odborníci odporúčajú dať sa zaočkovať proti chrípke na začiatku jej sezóny, čiže v priebehu októbra a novembra. Dostatočná ochranná hladina protilátok sa vytvorí 14 dní po očkovaní a účinok trvá približne 6 až 12 mesiacov. Vírusy chrípky sa menia, preto je dôležité očkovať sa pravidelne, každý rok.

Zdroj: TS VšZP

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This