Ortopedický magazín logo

Reklama

Minister zdravotníctva poďakoval zdravotným sestrám za prácu v prospech druhých

Minister poďakoval zdravotným sestrám

Na snímke minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: TASR Pavel Neubauer

Biele srdce je ocenenie sestier a pôrodných asistentiek, ktoré každoročne organizuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Tento rok pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej sa na slávnostnom oceňovaní sestier zúčastnil šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám poďakoval za namáhavú prácu, ktorá je o to náročnejšia v čase pandémie. 

Sestra je častokrát posledná tvár, ktorú pacient vidí, keď zomiera na nemocničnom lôžku,“ aj takéto slová zazneli na dnešnom slávnostnom oceňovaní sestier a pôrodných asistentiek v Senci. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek každoročne oceňuje dámy a pánov z celého Slovenska, ktoré sa obetavo celý život starajú o tých, ktorý stratili zdravie, o pacientov. Tento ročník bol emotívnejší o to viac, že viacerí z radov zdravotníkov, pre pandémiu prišli o život popri tom, ako zachraňovali iných.

Ocenených 17 sestier a 1 pôrodná asistentka

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa rozhodla udeliť po prvýkrát nové ocenenie – Cenu Johanny Bórik – Hrebendovej sestrám a pôrodným asistentkám, ktoré v boji s COVID-19 stratili to najcennejšie, svoj život.

„Uplynulý rok nám ukázal aké dôležité a nezastupiteľné miesto v systéme zdravotníctva zastávajú sestry a pôrodné asistentky. Pandémia Covid-19 v plnej nahote odkryla prácu sestier, ktorá bola viditeľná nielen v nemocniciach a ambulanciách, ale aj v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v zariadeniach sociálnych služieb, v očkovacích centrách a v mobilných odberových miestach. Aj napriek náročnému obdobiu súvisiacemu s pandémiou, ktoré zdravotníctvo nečakane zasiahlo, sestry a pôrodné asistentky opäť preukázali svoju lojalitu a profesionalitu pri záchrane ľudských životov. Ako minister zdravotníctva, ale aj ako obyčajný človek si prácu sestier a pôrodných asistentiek nesmierne vážim a úprimne, zo srdca, ďakujem za ich nasadenie a pomoc druhým,“ osobne sa prihovoril prítomným minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Komora v kategórii Sestra a pôrodná asistentka v praxi ocenila 17 sestier z celého Slovenska a jednu pôrodnú asistentku.  V kategórií Sestra a pôrodná asistentka – manažérka boli ocenení  ôsmi laureáti. Tri ocenené boli v kategórii Sestra a pôrodná asistentka – pedagóg.

Biele srdce

„Tvar srdca je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Biela farba srdca symbolizuje jeho nositeľom prelínanie sa všetkých farieb, ktoré svet pozná, tak ako sestra prijíma všetkých ľudí sveta,“ povedala pre TASR prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

Slávnostného odovzdávania ocenení sa zúčastnili za ministerstvo zdravotníctva okrem šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského aj štátny tajomník MZ SR Kamil Száz, riaditeľ Odboru ošetrovateľstva a iných zdravotníckych profesií MZ SR Milan Laurinc spolu s Monikou Jankechovou, riaditeľkou Odboru zdravotníckeho vzdelávania MZ SR.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Pavel Neubauer

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This