Iveta Gombošová, RTVS: Takmer každá téma, ktorú vyrábam, sa priamo alebo nepriamo týka pandémie
Pravidelne navštevuje tlačové konferencie vlády, kladie otázky najdôležitejším postavám nášho boja s novým koronavírusom. Aké to je plniť úlohy redaktora hlavného spravodajstva verejnoprávnej televízie a informovať od nástupu COVID-19? Odpovedá Iveta Gombošová, redaktorka a moderátorka RTVS.
Ako sa zmenila práca redaktora TV spravodajstva zameraného na zdravotníctvo od nástupu nového koronavírusu?
Zo začiatku, keď sa objavili prvé prípady, boli všetky reportáže venované len tejto téme a pre mňa, ako aj pre respondentov či divákov, to bolo úplne nové. Oslovovala som zrazu vo väčšej miere vedcov, zástupcov laboratórií, výrobcov testov, ľudí, s ktorými som v minulosti nepracovala. Som za to v konečnom dôsledku vďačná, lebo som si opäť rozšírila sieť kontaktov.
Musí byť psychicky náročné informovať o tak ťažkej téme, zvlášť keď každý deň umiera viac ľudí.
Zo začiatku to bolo psychicky náročné, lebo sama som sa bála o seba, aj blízkych, ale postupne to beriete ako súčasť práce bez nejakých väčších emócií.
Pri svojej práci musíte každý deň navštíviť tlačovú konferenciu alebo absolvovať stretnutia s respondentmi kvôli rozhovorom – nemôžete pracovať v režime home office, ktorý odporúča aj vláda. Ako sa chránite?
Využívame rôzne aplikácie umožňujúce videohovor. Ak už chodíme do terénu, samozrejme, dodržiavame R-O-R opatrenia, nosíme rúška, dezinfikujeme si ruky a dodržiavame odstupy. Od začiatku roka 2021 sme pravidelne, 2-krát týždenne, testovaní priamo v televízii antigénovými testami.
Mali ste na pracovisku pozitívne testovaných kolegov?
Áno, mali sme. Prvýkrát to bolo v decembri 2020. Nikto sa od danej kolegyne následne neinfikoval. Rovnako tak ani od kameramana, ktorý bol pozitívne testovaný. Myslím si, že zohrali významnú úlohu R-O-R opatrenia.
Zmenil sa vám nejakým spôsobom aj režim na pracovisku? Novinári a editori väčšinou pracujú v newsroome, teda spolu v jednej veľkej spoločnej miestnosti. Zmenilo sa to nejako?
Prešli sme si rôznymi zmenami aj v redakcii. Napríklad sme boli rozdelení na dve skupiny, aby v prípade infikovania niektorého redaktora nemusela byť v karanténe celá redakcia. A začali sme viac využívať Skype, FaceTime, telefonáty. Nahrávanie s respondentami v teréne sa v mnohých prípadoch nahradilo práve týmito kanálmi.
Zmenil sa s COVID-19 aj výber tém, ktorým sa zdravotnícki novinári venujú? Ostáva vám priestor na iné témy?
Určite áno. Venujeme sa tomu, čo je aktuálne, a tým je pandémia koronavírusu. Ale s tým súvisí okrajovo aj mnoho ďalších tém. Veď aj napríklad rozpočet pre zdravotníctvo sa v roku 2020 schvaľoval pod rúškom covidu. Takmer každá téma, ktorú vyrábam, sa priamo alebo nepriamo týka pandémie.
Ktoré z nich pripravujete najradšej?
Ak neriešime aktuálnu epidemiologickú situáciu, tak sa rada venujem témam, ktoré majú príbeh. Napríklad problémy pacientov, nedostupnosť liekov, starostlivosti. A dobre padne aj pozitívna správa, napríklad ak lekári, napriek ťažkej situácii, úspešne transplantujú orgány a zachránia tak život pacienta.
Nádejou zo situácie, v ktorej žijeme posledné mesiace je očkovanie. Rozhodli ste sa už, či sa dáte zaočkovať proti COVID-19?
Som rozhodnutá dať sa zaočkovať. Radila som sa s odborníkmi, ktorým dôverujem, a vo všeobecnosti mám k vakcinácii pozitívny prístup.
Redakcia
Foto: archív Iveta Gombošová, RTVS