Čítajú ortopedickí chirurgovia v Európe rádiologické správy, alebo pozerajú iba na snímky?
Aby mal lekár presný obraz o stave a vývoji choroby, musia sa ortopedickí pacienti podrobovať röntgenovým, CT alebo MRI vyšetreniam. Tie vykonáva iný kolega, špecializujúci sa nielen na obsluhu daného stroja, ale aj popísanie obsahu snímky. Čítajú ortopedickí chirurgovia pred operáciami tieto správy o obsahu snímky, alebo sa riadia „iba“ tým, čo vidia na snímke? Túto otázku mal zodpovedať prieskum realizovaný za pomocou rádiológov a ortopedických chirurgov z Európy.
Vo všeobecnosti sa vraj už roky šíria fámy o tom, že ortopédi, alebo konkrétne ortopedickí chirurgovia, nečítajú správy od rádiológov. Teda kolegov, ktorí snímky vyhotovujú a odborne popisujú.
Prieskum ukázal, že to je zrejme naozaj iba fáma. Tím hľadajúci v tomto vzťahu pravdu, publikoval svoje závery v článku zverejnenom aj na European Journal of Radiology. Do prieskumu sa zapojili odborníci zo Švajčiarska, z Rakúska a Anglicka, aby našli pravdu.
Skupina šiestich rádiológov pripravila pre svoju štúdiu prieskum pozostávajúci zo 14 otázok a pýtala sa ortopedických chirurgov, či konzultujú správy z rádiologického vyšetrenia a ak áno, ako, v akom rozsahu. Okrem toho tím chcel vedieť, prečo volili konzultácie − čo chirurgom zabránilo v čítaní správy a v čom si mysleli, že budú konzultácie užitočnejšie. Celkovo odpovedalo 81 chirurgov.
Podľa tejto analýzy zistili, že drvivá väčšina chirurgov si pri určovaní najlepšieho priebehu liečby prezerá správy.
– 86 percent rutinne kontroluje správy z MRI,
– zatiaľ čo 67 percent si pozerá správy z CT vyšetrenia,
– 43 percent si pozerá správy z röntgenového vyšetrenia.
V niektorých prípadoch však chirurgovia uviedli, že správu čítajú, iba ak majú neistotu z obrazového materiálu.
Prečo takto pristupujú k správam rádiológov?
Nasledujúce tri dôvody predstavovali 60 percent odpovedí:
– Nedostatok času,
– Text správy je príliš dlhý,
– Časová dostupnosť správy je nevyhovujúca.
Mnoho chirurgov okrem toho uviedlo, že sa o sprievodnú správu nezaujímali, pretože ako chirurgovia chceli sami posúdiť obrazový materiál z vyšetrenia. Následne poznatky konzultovali s pacientom pre prípadné plánovanie operácie. A niektorí ortopedickí chirurgovia sa nehanbili priznať, že sa považujú za skúsenejších, ako sú rádiológovia popisujúci snímky z vyšetrení. Iní sa zase vyhovárali, že v správe chýbajú odborné výrazy, alebo obsahujú falošné popisy.
Väčšina z chirurgov uviedla, že sa vyskytli prípady, keď nesúhlasili s nálezmi rádiológa. Ale iba polovica z nich sa na rádiológa aj obrátila a diskutovala to s ním.
Aké zmeny by ortopedickí chirurgovia privítali?
Reagujúci chirurgovia ponúkli návrhy, vďaka ktorým by bola rádiologická správa užitočnejšia a použiteľnejšia:
– Rýchla dostupnosť,
– Lepšie obrazové vyhotovenie,
– Viac klinických a technických poznatkov.
Redakcia
Zdroje:
Foto: Envato Elements