Ortopedický magazín logo

Reklama

Hra v prostredí virtuálnej reality upokojuje pacientov pred magnetickou rezonanciou

Hra v prostredí virtuálnej reality upokojuje pacientov pred magnetickou rezonanciou

Relatívne jednoduchá trojúrovňová hra upokojuje pacientov pred vyšetrením magnetickou rezonanciou (MRI). Pomáha im prekonať obavy zo snímania. Upútava ich pozornosť a učí ich, ako zostať počas magnetickej rezonancie maximálne nehybní. 

Vyšetrenie magnetickou rezonanciou môže byť pre mnohých pacientov nepríjemné. Nie každý dobre zvláda pobyt v obmedzenom priestore, navyše absolútne bez pohybu. Niekomu tieto chvíle môžu navodzovať stres a možno aj strach. Pacient v takomto psychickom rozpoložení o to ťažšie ostane celý čas ticho a bez pohybu. Výsledkom bývajú často rozmazané zábery, ktoré si vyžadujú opakované skenovanie.

Matthew David Hall, vedúci radiačný onkológ z Miami Cancer Institute, prišiel s jednoduchým riešením, ako spomínané obavy pacientov zmierniť a dosiahnuť lepší výsledok. Jeho klinický tím sa spojil so spoločnosťou Reimagine Well. Tá sa zameriava na zlepšenie zážitku pacienta počas procesu liečby.

Výsledkom ich spolupráce je hra pre virtuálnu realitu pred MRI vyšetrením. Nazývali ju MRI Stillness Game.

Hra používa poddajnosť pacienta ako spôsob, ako potlačiť nepríjemné podnety, ktoré vyšetrenie MRI prináša. Pomocou súpravy pre virtuálnu realitu, ktorá detekuje pohyb, vyvinuli trojúrovňovú hru. Tá postupne mení vzhľad z čiernobielej do farebnej. Hra je načasovaná tak, aby trvala rovnako dlho, ako vyšetrenie na magnetickej rezonancii.

Pacienti majú za úlohu držať nitkový kríž v strede kruhu a zvyšovať svoje skóre tým, že zostanú nehybne.

V priebehu hry pacienti sústredia zameriavací kríž na sfarbenie dažďového pralesa, scény s teplovzdušným balónom a koralového útesu. Každá úroveň je dlhšia a ťažšia. Hru sprevádzajú aj zvukové efekty, ako sú napríklad štebot vtákov alebo prihováranie sa delfínov. 

Po každom kole sa pacientom zobrazia výsledky ich snažení.

Cieľom je pomôcť pacientom, aby sa naučili, ako zostať nehybní aj počas vyšetrenie MRI. A zobrazené skóre z každej hry im napovedá, ako úspešne môžu zvládnuť aj skenovanie počas vyšetrenia.

Redakcia

Zdroj: DIAGNOSTIC IMAGING

Foto: Reimagine Well

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This