Inovatívne lieky by mali byť dostupnejšie. Po opakovanej kritike má prísť zlepšenie
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vraj aj naďalej pracuje na novele zákona, ktorá by mala viesť k zlepšeniu dostupnosti nových, aj v zahraničí bežne využívaných liekov. Rezort aktuálne vedie k novele odborné diskusie s pacientskymi organizáciami či zdravotnými poisťovňami. Pre TASR to potvrdila Jana Pifflová Španková, predsedníčka pacientskej organizácie Nie rakovine. Viacerí profesionáli sa v posledných mesiacovh vyjadrili, že inovatívne lieky pre slovenských pacientov sú len ťažko dostupné a žiadali zmenu.
- Slovensko je v Európe vnímané ako štát, ktorý nemá záujem o inovatívnu liečbu.Pacienti s onkologickými diagnózami nemajú často k dispozícii inovatívne lieky ani v neskorších líniách liečby. Takto pred dvomi mesiacmi na zúfalý stav upozorňovala Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP).
- Ešte skôr sa k téme vyjadril Martin Smatana, bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky. Tvrdí, že na Slovensku chýba veľká časť onkologických liekov. Konkrétne nie je dostupná veľká časť onkologických liekov, ktoré hodnotia európski experti ako lieky s najväčším prínosom.
Paragrafové znenie novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov by sa malo dostať do medzirezortného pripomienkového konania v auguste.
Jana Pifflová Španková z pacientskej organizácie Nie rakovine upozorňuje, že „Novela zákona bez finančného pokrytia priepasti v onkológii oproti okolitému zahraničiu nie je to, na čo čaká odborná a hlavne pacientska verejnosť,.
Pifflová Španková zdôraznila, že zákon musí byť ambiciózny a revolučný. Podmienky na schvaľovanie liekov na výnimku by sa mali podľa Pifflovej Špankovej upraviť.
Investícia do zdravia celej populácie
„Kvalitne urobený zákon je nádejou pre pacientov, lekárov, pre prístup kvalitných terapií, technológií, pre úroveň a reputáciu zdravotnej starostlivosti Slovenska a je zmenou pre život a investíciou do zdravia celej populácie,“ skonštatovala Pifflová Španková. Svoje pripomienky a návrhy k novele zákona pacientska organizácia predložila počas júna a júla rezortu zdravotníctva.
Rezort svoju iniciatívu avizoval na konci mája. Nový mechanizmus by mal umožniť sprístupnenie nových, aj v zahraničí bežne využívaných liekov. Po schválení zmeny by sa na trh mohli dostať desiatky nových liekov. Rezort naznačil, že pôjde len o tie lieky, ktoré majú reálny klinický prínos.
Novela zákona by mala tiež zaviesť novú povinnosť pre zdravotné poisťovne. V prípade, ak žiadosť o schválenie výnimky neschvália, budú musieť svoje rozhodnutie odôvodniť. Rozhodnutie by malo byť preskúmateľné a malo by sa dať voči nemu odvolať. To napríklad v súčasnosti nie je možné. Zadefinujú sa tiež jasné časové pravidlá na schválenie s cieľom skrátiť časovú dostupnosť lieku.
Zdroj: TASR
Foto: Envato Elements