Ľudský mozog a vplyv počasia na jeho veľkosť
Ľudský mozog a vplyv počasia na jeho veľkosť. Máte pocit, že to spolu nesúvisí? Omyl. Počasie výrazne ovplyvňuje nie len našu náladu a celkovú produktivitu. Sme predsa o poznanie šťastnejší a produktívnejší počas teplých a slnečných dní. Nedávne štúdie ukazujú, že počasie a striedanie ročných období má vplyv aj na veľkosť ľudského mozgu.
Ľudský mozog v zime a v lete
Štúdia vedcov z Nového Anglicka z roku 2020 sa zameriava na to, ako počasie a ročné obdobie ovplyvňuje veľkosť nášho mozgu. Porovnáva viac ako tritisíc MRI vyšetrení, z ktorých vyplývajú zreteľné rozdiely.
Štúdia ukazuje, že napríklad počas daždivých dní alebo v zime je mozoček (cerebellum) väčší ako zvyčajne, zatiaľ čo zvyšok mozgu je menší. V lete je to presne naopak. Ako už vieme, mozoček reguluje dobrovoľný pohyb, rovnováhu a koordináciu človeka. Predtým sa predpokladalo, že zmeny v objeme mozgu sú dôsledkom hydratácie, skutočnou príčinou však môže byť tlak vzduchu.
Tlak vzduchu ako významný faktor
Vedci z Olin Neuropsychiatry Research Center v Hartfordskej nemocnici študovali konkrétne MRI skeny pacientov za posledných 15 rokov. Veľkosti rôznych častí mozgu boli neustále väčšie počas teplých letných mesiacov na severnej pologuli a menšie počas chladných zimných mesiacov.
Práve Hartford v americkom štáte Connecticut, ktorého priemerná teplota v júli je 29 °C a v januári 2 °C, je podľa vedcov ideálnym miestom na testovanie počasia a sezónnych vplyvov. Nachádza sa blízko hladiny mora, pravidelne sa tam menia štyri odlišné ročné obdobia a má široký rozsah poveternostných podmienok.
Zmena denného svetla je významným faktorom sezónnych štúdií. Len málo štúdií však bralo do úvahy poveternostné podmienky a žiadne štúdie neskúmali účinky počasia na objem mozgu. Počasie sa často označuje ako súhrn teplôt, zrážok a rýchlosti vetra, ale najvýznamnejším činiteľom počasia je barometrický tlak. Na rozdiel od teploty a vlhkosti, ktoré sú v prostredí skenovania MRI kontrolované, je tlak všadeprítomný, a preto je dobré ho preskúmať.
Ďalšie vplyvy na zmeny v objeme mozgu
Ľudský mozog a vplyv počasia na jeho veľkosť – nestojí to iba na slnečnom žiarení a barometrickom tlaku. Svoju úlohu zohrávajú aj ročné obdobia. MRI skeny, o ktorých hovorí štúdia ukázali, že objem subkortikálnej šedej hmoty subjektov sa znížil medzi januárom a augustom a zvýšil sa medzi augustom a decembrom. Veľkosti mozgovej kôry subjektov v ľavom a pravom mozgu medzitým zväčšili svoj objem medzi januárom a júnom a znížili sa medzi júlom a decembrom.
Počasie a vedecké teórie
Aj keď skúmanie vplyvu počasia na človeka ešte nie je úplne ukončené, vedci už teraz majú niekoľko teórií:
- prietok krvi človeka sa mení s barometrickým tlakom alebo teplotou okolitého vzduchu, čo môže mať vplyv aj na objem mozgu. Okrem toho môže byť faktorom aj kyslík v krvi. V samostatnom experimente mali myši, ktoré zbavili kyslíka, vyšší prietok krvi vo svojich „mikro“ mozgových cievach, ale nižší prietok krvi vo väčších „makro“ cievach.
- Bolí vás hlava, keď sa počasie náhle zmení? Vedci tvrdia, že predaj liekov proti bolesti hlavy (napr. ibuprofen) a miera spontánneho zotavenia tiež stúpajú, keď poklesne barometrický tlak. Keďže veľa pacientov trpí chronickými bolesťami hlavy, štúdium takej veľkej vzorky dáva vedcom nástroj, ktorý im pomôže pri budúcom výskume.
Vplyv počasia na ľudské choroby
Vedecké štúdie odhalili aj enviromentálne vplyvy na konkrétne choroby vrátane roztrúsenej sklerózy (skleróza multiplex), schizofrénie a Alzheimerovej choroby. Zistil sa signifikantný vzťah medzi podmienkami zimných mesiacov a vyšším výskytom nástupu alebo opakovania sa sklerózy multiplex. Podobný vzťah sa našiel medzi mierami relapsov sklerózy multiplex a zemepisnou šírkou, v ktorej pacient žil. Táto miera relapsov sa zvyšovala spolu so vzdialenosťou od rovníka.
Odkedy sa skúma bipolárna afektívna porucha u človeka, klinickí lekári, ktorí liečili pacientov s touto poruchou, zaznamenali cyklickú povahu epizód, najmä zvýšenie mánie v jarných a letných mesiacoch a depresie v zime.
Výsledky skúmania naznačujú celkovú vysokú sezónnosť predovšetkým u mužov, ktorá sa pozorovala u schizoafektívnych aj u bipolárnych skupín. Pokiaľ ide o sezónnosť nástupu symptómov, výsledky naznačujú, že sezónnosť zostáva v mužskej bipolárnej skupine, ale iné skupiny nemajú takýto sezónny trend.
Vplyv ročných období na zvieratá
Sezónne zmeny v objeme mozgu sú dnes už veľmi dobre zdokumentované u niektorých živočíchov. Mozog piskora obyčajného sa napríklad počas zimy výrazne zmenšuje a takisto sa zdá, že stráca určité priestorové vnímanie. Vedci sa domnievajú, že existuje dosiaľ nepotvrdený evolučný dôvod tejto zmeny.
Redakcia
Zdroje:
National Center od Biotechnology Information
Foto: Envato Elements