Chcete vymazať spomienky? Vedci pracujú na technike, ktorá dokonale oklame pamäť
Znie to ako zo sci-fi filmu, ale je to tak. Vytváranie falošných spomienok, ale aj ich vymazávanie sa možno onedlho stane realitou. Špičkoví vedci z prestížnych univerzít pracujú na technike, ako dokonale oklamať vašu pamäť. O pár rokov sa vás niekto možno naozaj opýta, či chcete vymazať spomienky.
Poprední vedci z univerzít v Hagene, Mainzi a Portsmouthe chceli v najnovšom výskume potvrdiť, že je možné do ľudskej mysle implantovať falošné spomienky pomocou špecifických psychologických techník. Tieto procedúry sa výrazne spoliehajú na techniku sugescie prostredníctvom neustáleho opakovania. Ale nielen to. Vedci skúmali aj možnosť vymazania týchto falošných spomienok.
Spojenie falošného so skutočným
Na experimente sa zúčastnilo 52 dobrovoľníkov, ktorým vedci do mysle „implantovali“ vymyslené príbehy z detstva a spojili ich s udalosťami, ktoré sa skutočne stali. Vymyslené spomienky boli podporené pomocou rodičov dobrovoľníkov. Tí svojim deťom opakovali vymyslené príbehy presne podľa zadania vedcov.
Tento proces sa následne opakoval do momentu, keď viacerí účastníci úplne uverili falošným spomienkam. Kľúč bol teda v sugescii spojenej s dôveryhodným zdrojom a s reálnymi udalosťami z minulosti.
Skoro úplné vymazanie
Odstránenie umelých spomienok bolo následne pomerne jednoduché. Vedci zistili, že ak účastníkom odkryli to, ktoré z ich spomienok boli vymyslené a ktoré zas skutočné, tak im to bolo zrazu úplne jasné. Návrat do reality bol teda pomerne rýchly a jednoduchý.
Takýmto spôsobom si po čase takmer úplne „vyčistili“ pamäť od falošných spomienok, čo potvrdili aj o rok neskôr pri ďalších kontrolách. Až 74 percent dobrovoľníkov takmer úplne stratilo falošné spomienky a ich pamäť bola približne v rovnakom stave ako pred experimentom.
Tento výskum je do istej miery znepokojujúci a ukazuje ako veľmi je ľudská pamäť nestála a nespoľahlivá. Na druhej strane však môže pomôcť pri strate pamäti, či pri skúmaní vážnych diagnóz akou je napríklad aj Alzheimerova choroba.
Redakcia
zdroje: Rt.com
Foto: Envato Elements