V minulom roku zdravotné poisťovne schválili takmer 140 mil. pomôcok za vyše 190 mil. eur
Zdravotné poisťovne (ZP) vlani schválili takmer 140 miliónov zdravotníckych pomôcok za viac ako 190 miliónov eur. Najčastejšie išlo o zdravotnícke pomôcky pre poistencov trpiacich inkontinenciou. Medzi najnákladnejšie patrili individuálne vyhotovované ortopedicko-protetické pomôcky.
VšZP
V minulom roku štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uhradila takmer 100 miliónov rôznych zdravotníckych pomôcok. Ich cena presiahla 132 miliónov eur.
„Najdrahšou individuálne zhotovovanou zdravotníckou pomôckou u detí do 18 rokov, ktorú VšZP zaplatila, bola myoelektrická protéza predlaktia s pracovným násadcom za takmer 28.000 eur,“ uviedol jej hovorca Matej Neumann. Špeciálna bionická protéza, ktorá stojí viac ako 50.000 eur, bola v roku 2020 uhradená štyrom poistencom VšZP.
ZP Dôvera
ZP Dôvera pre TASR uviedla, že v minulom roku to bolo viac ako 29 miliónov zdravotníckych pomôcok v sume 46 miliónov eur. Najčastejšie uhrádzali špeciálne ortopedické individuálne vložky, ďalej testovacie prúžky na meranie hladiny glukózy v krvi a nesterilné hydrofilné gázové kompresy.
Podľa nákladov išlo najčastejšie o jednoduchú individuálnu ortopedickú obuv, inzulínovú pumpu a špeciálne individuálne ortopedické vložky.
Na otázku, aká bola najdrahšie individuálne zhotovená zdravotnícka pomôcka pre deti do 18 rokov, PR špecialista súkromnej zdravotnej poisťovne Matej Štepianský uviedol, že išlo o špeciálnu protézu hornej končatiny v sume 15.000 eur.
Štepianský doplnil, že predpis individuálnych zdravotníckych pomôcok sa riadi indikačnými obmedzeniami pre danú kategóriu pomôcok. Výdaj, zhotovovanie, úprava a oprava zdravotníckych pomôcok na mieru je poskytovaná výdajňami ortopedicko-protetických zdravotníckych pomôcok podľa podmienok, ktoré sú stanovené v zmluve o poskytovaní lekárenskej starostlivosti.
ZP Union
Union ZP vlani schválila 6,9 milióna pomôcok za 12,3 milióna eur, priblížila jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Najdrahšou individuálne zhotovenou pomôckou u detí do 18 rokov bola myoelektrická protéza predlaktia s vonkajším zdrojom energie za viac ako 17.000 eur. „Jednému poistencovi sme hradili sme aj špeciálnu bionickú protézu v hodnote viac ako 50.000 eur,“ doplnila.
Súkromná ZP poskytuje poistencom zdravotnícke pomôcky v súlade legislatívou. Zároveň pre svojich poistencov zaobstaráva zdravotnícke pomôcky priamo od ich výrobcov. Tie sú majetkom ZP a sú prenechané poistencom do užívania na základe zmluvy o výpožičke zdravotníckej pomôcky. Ak poistenec zapožičanú zdravotnícku pomôcku už nepotrebuje, vráti ju poisťovni.
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements