EÚ: Štáty kupujúce nepreverené vakcíny proti covidu ponesú za ne zodpovednosť
Členské krajiny Európskej únie majú právo si nezávisle od Európskej komisie (EK) a jej spoločnej nákupnej stratégie vakcín zakúpiť ruské alebo čínske vakcíny proti COVID-19. Ponesú ale zodpovednosť za prípadné následky ich používania. Uviedol to hovorca EK Eric Mamer.
Hlavný hovorca EK spolu s hovorkyňou exekutívy EÚ pre zdravotnú politiku Miriam Garciovou Ferrerovou poskytli odpovede na otázky zakazu vývozu vakcín vyrobených v Európe do štátov mimo Európskej únie. Tiež ohľadom harmonogramu dodávok vakcín či na proces predbežného hodnotenia vakcíny Sputnik V, ktorý vo štvrtok spustila Európska agentúra pre lieky (EMA).
Mamer v tejto súvislosti zopakoval, že členovia EÚ nemôžu mať separátne dohody s výrobcami vakcín z tzv. spoločného portfólia. (Pfizer/BioNTech, Moderna či Johnson & Johnson). Na strane druhej sa však pod tlakom situácie môžu dohodnúť na nákupe vakcín z Ruska alebo Číny. Tie ale neprešli hodnotením agentúry EMA. V tomto prípade však tieto krajiny eurobloku ponesú zodpovednosť za prípadné následky ich používania.
Geopolitické hry vylučujú
Hovorca EK zdôraznil, že hodnotenie ruskej vakcíny nemá nič spoločné s geopolitikou. „Hodnotenie je založené na údajoch, ktoré výrobca poskytuje,“ uviedol Mamer. Týždenník Politico v tejto súvislosti upozornil, že vyhlásenia eurokomisie nevyvrátili obavy časti poslancov Európskeho parlamentu (EP) ohľadom kvality ruskej vakcíny a poskytnutých údajov.
Nemecký europoslanec Peter Liese, hovorca Európskej ľudovej strany (EPP) pre zdravotnú politiku, upozornil, že údaje z klinických testov, ktoré predložila ruská strana, „predstavujú veľký otáznik“. A dodal, že aj zverejnenie údajov o Sputniku V vo vedeckom časopise The Lancet vyvolalo „kritické otázky“. Liese má pochybnosti, či sa klinické skúšky uskutočňovali na dostatočne reprezentatívnej vzorke ľudí a či „takzvaní“ dobrovoľníci z prostredia armády, pravdepodobne mladší a zdravší než priemerní Európania, údaje testovania neskreslili.
Nemecká europoslankyňa Viola von Cramonová-Taubadelová z Výboru EP pre zahraničné veci však zaujala skeptickejší postoj a naznačila, že EMA nemusí akceptovať údaje z ruských klinických štúdií, lebo tie nemuseli byť získané podľa noriem EÚ.
„Vzhľadom na relatívne nízku zaočkovanosť v Rusku je vidieť, že Rusko používa Sputnik V ako politický nástroj,“ uviedol ďalší nemecký europoslanec Christian Ehler. Podľa Politico je však geopolitický aspekt okolo Sputnik V v Bruseli citeľný. Litovský veľvyslanec pri EÚ Simonas Šatúnas napríklad upozornil, že Únia má v súčasnosti prebytok vakcín aj v dôsledku nižšej miery ich podávania v niektorých členských krajinách. A dodal, že je „zaujímavé“, že Rusko ponúka vakcíny tretím krajinám aj napriek tomu, že zaočkovanosť ruskej populácie je stále veľmi nízka. Litva a Poľsko patria ku krajinám, ktoré jasne odmietli nákup ruskej vakcíny.
Agentúra EMA oznámila, že má k dispozícii údaje o vakcíne Sputnik získané z laboratórnych a klinických štúdií na dospelých osobách. Zároveň však platí, že súčasná očkovacia stratégia Európskej únie sa nemení. Európska komisia potvrdila, že nevedie rozhovory o možných nákupoch ruskej vakcíny.
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements