Ortopedický magazín logo

Reklama

Riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová o možnostiach posudzovania vakcíny Sputnik V jej ústavom

Riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová o možnostiach posudzovania vakcíny jej Ústavom

Zuzana Baťová, riaditeľka ŠÚKL, Foto: TASR-Michal Svítok

Prečítajte si príspevok riaditeľky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzany Baťovej, ktorý zverejnila v nedeľu (21.2.) na sociálnej sieti LinkedIn. Vyjadruje sa k napredovaniu ŠÚKL, jeho financovaniu, nútenému prepusteniu dôležitých zamestnancov aj k tomu, že k vakcíne Sputnik V dostali iba dva odborné články. Bežne majú k dispozícii cca 100 000 strán hardcopy dát. Ako prvý priniesol informáciu DenníkN.

Celé znenie príspevku

Na ŠÚKL-i pracujem už nejaké tie roky. Čo sa týka rozvoja a investovania do tejto inštitúcie, štát to veľmi neriešil. Tak sme si pomohli, ako sme vedeli. Štyri roky nám odborne aj finančne pomáhajú Európska a Holandská lieková agentúra. S obidvoma máme podpísané memorandá o spolupráci. Fungujúce memorandá. Od začiatku investujú do našich ľudí – inšpektorov i posudzovateľov. Postupne nám pomohli rozšíriť si znalosti a dopracovať sa k vyššej úrovni odbornosti. Teraz vedia, že nám môžu dať na zodpovednosť aj posudzovanie zložitejších liekov. Čím zložitejší posudok, tým väčšia odmena od EMA. Minulý rok sme si svojou odbornou prácou zarobili na IČ spektrometer do labáku. Bol to prvý zakúpený prístroj po mnohých rokoch. Toľko k fungovaniu siete európskych liekových agentúr.

Koncom roka 2020 sa nás dotklo 10% znižovanie počtu zamestnancov v štátnej správe, museli sme zrušiť 21 pozícií. Náš úrad mal vtedy cez 210 miest a ja som niekoľkokrát argumentovala, písala listy a zdôvodňovala, že niektoré z tých 21 pozícii sú pre ŠÚKL kľúčové. Dokonca sme ponúkli riešenie, ktoré by štát nič nestálo. Odborníkov, ktorých sme sa už nechceli vzdať, nám boli ochotní platiť Holanďania (veď do nich sami investovali). Ani to nešlo, lebo počet štátno-zamestnaneckých miest je záväzným ukazovateľom. Takže odišli. Toľko k štátu a jeho záujmu o ŠÚKL.

Teraz k Sputniku. Od vakcíny Sputnik nemáme kompletnú dokumentáciu, ktorá býva cca 100 000 strán hardcopy dát. Nie dva články v Lancete. Na ŠÚKL-i pracuje skupina veľmi vzdelaných, múdrych a skúsených ľudí, ktorí robia fantastické odborné posudky a inšpekcie na európskej úrovni. Vedia to robiť, lebo si ich európska sieť vychovala. Avšak vakcíny v plnej šírke a hĺbke zatiaľ sami kriticky hodnotiť nevieme. Preto je riziko, že pri posúdení vakcíny Sputnik by sme nedostatočne naplnili poslanie ŠÚKL-u, čím je dohliadať na kvalitu, účinnosť a bezpečnosť liekov. Sieť expertov je vybudovaná na úrovni EMA a preto treba využiť štandardne nastavený a funkčný systém centralizovanej registrácie vakcín. My prispievame do systému hodnotením iných typov liekov.

Zdroj: LinkedIn.Zuzana.Baťová

Foto: TASR – Michal Svítok

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This