Rastliny ako liečivo – viete, ktoré pomáhajú na bolesť chrbta?
Bolesť chrbta môže prísť v každom veku. V tom nižšom je to zväčša následok úrazu, preťaženia pri cvičení alebo práci. Vo vyššom veku sa už pacienti stretávajú s rôznymi vážnejšími diagnózami, ktoré vyžadujú odbornú pomoc. Neraz aj operáciu. Ale ako s bolesťou chrbta bojovali naši predkovia a ktoré z prírodných látok používali na bolestivý chrbát?
Základom liečby boľavého chrbta bol vždy pokojový režim a odpočinok. Staré mamy rady siahali po liečivých rastlinách. Základom je aby pomohli pacientovi uvoľniť svaly, prípadne kŕče chrbtového svalstva. V tomto smere má mať čarovné účinky kardamóm, šalvia alebo rozmarín.
Mäta prieporná
Rôzne liečivá dostupné v lekárni obsahujú dva látky, mentol a gáfor. Obidve majú schopnosť uvoľniť stuhnuté svalstvo. To môže byť príčinou bolesti chrbta. Mentol sa nenachádza iba v mäte ale je prirodzenou zložkou hluchavkovitých rastlín. Gáfor sa nachádza v koriandri, levanduli alebo v yzope.
Paprika
Počuli ste už o kapsicíne? Pokiaľ vás niekedy bolel chrbát a hľadali ste pomoc u svojho lekárnika, možno vám poradil náplaste s touto látkou. Po aplikícii môžu mierne páliť na pokožke. Je to vedľajší efekt účinnej látky. Tá je natoľko silná, že sa používa aj do farmaceutických analgetík. Kapsicín sa nachádza v červenej paprike. Na utlmenie bolesti chrbta môžete siahnúť po masti alebo kréme s touto zložkou alebo to môžete skúsiť, ako staré mamy.
Mletú červenú papriku si môžete rozotrieť v tenkej vrstve na boľavé miesto. Alebo ju môžete zmiešať s akýmkoľvek telovým krémom a urobite si tak vlastné domáce liečivo.
Nezabudnite si potom dôkladne umyť ruky. Pozor si dávajte na prípadnú alergickú reakciu, ktorá je skôr zriedkavá ale môže sa objaviť. Začnite preto s malou vrstvou, na nmalom kúsku pokožky a chvíľu počkajte. Pokiaľ sa nedostavili, žiadne podozrivé reakcie, môžete skúsiť paprikový krém na utíšenie bolesti chrbta.
Vŕba
Acylpyrín vám zrejme predstavovať netreba. Ale vedeli ste, že pochádza z prírodných zdrojov? Konkrétne zo salisylátov, ktoré sa nachádzajú vo vŕbovej kôre. Po tomto prírodnom zdroji siahali ešte Indiáni. Mali z vŕbovej kôry variť odvar, ktorý použivali na boľavý chrbát. Prírodný ,,acylpyrí” by sme našli tiež v bylinkách: gaultéria a túžobník. Zo všetkých sa dá uvariť chutný čaj.
Okrem toho
Medzi známe ľudové lieky na bolesť chrba patria aj olej z levandule, brezy, čierneho korenia, ďumbiera, koriandra a majoránu. Pomôcť môže aj túžobník brestový. Používa sa okrem chrípky aj pri reumatických ťažkostiach a dne.
Redakcia
Foto: Envato Elements