VšZP eviduje nárast výkonov na vyšetrenie protilátok na nový koronavírus o takmer 300 %
V decembri a v januári zaznamenala Všeobecná zdravotná poisťovňa vo vykázanej zdravotnej starostlivosti nárast výkonov na vyšetrenie protilátok na nový koronavírus o takmer 300 %. Výsledok tohto vyšetrenia však vo veľkej väčšine prípadov nemá medicínsky významnú výpovednú hodnotu, uvádza v tlačovej správe Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Niektoré osoby si ani po prekonaní COVID-u nevytvoria protilátky, respektíve ich dynamika tvorby a odbúravania je veľmi individuálna. A ak sa aj preukáže, že človek má určitú hladinu protilátok, vôbec to neznamená, že v prípade infekcie nie je šíriteľom nákazy.
„Pravdepodobným dôvodom zvýšeného nárastu vyšetrení je snaha poistencov zistiť prípadné asymptomatické prekonanie infekcie alebo overiť si hladinu protilátok pred či po očkovaní,“ vysvetľuje hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matej Neumann. Zdôrazňuje, že spomínané vyšetrenie nie je určené na takúto informatívnu diagnostiku. Jeho primárnym cieľom je diferenciálna diagnostika komplikovaných klinických stavov. Všeobecná zdravotná poisťovňa preto bude tieto vyšetrenia hradiť len v prípade, ak budú lekárom vykázané ako oprávnené.
Vyšetrenie hladín protilátok proti koronavírusu môže preukázať, či sa človek s vírusom už stretol, či organizmus spustil obrannú reakciu a či si už vybudoval imunitu tvorbou protilátok. Výsledok však nemá žiadny vzťah k zdravotnej starostlivosti a má iba bazálnu informatívnu hodnotu s nejednoznačnou klinickou interpretáciou.
Ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, budú voči nemu s vysokou pravdepodobnosťou imúnni najmenej päť mesiacov. Očkovanie po prekonaní COVID-19 sa odporúča po 90 dňoch. Najlepšou obranou organizmu pred vírusmi je silná imunita.
Redakcia, zdroj: VšZP
Foto: ilustračné, Envato Elements