Ortopedický magazín logo

Reklama

19 000 operácií za 25 rokov, to je bilancia pediatrickej ortopédie FNsP v Žiline

bilancia pediatrickej ortopédie FNsP v Žiline

Na oddelení pediatrickej ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline urobili za 25 rokov pôsobenia viac ako 19.000 operácií. Podstatnú časť z nich tvorili náročné mnohohodinové výkony. Hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková zdôraznila, že viaceré z nich boli jedinečné.

Za štvrťstoročie pôsobenia priniesol profesionálny tím  zdravotníkov na Slovensko unikátne operačné výkony, za ktorými do tej doby dochádzali rodičia s chorými deťmi do Česka či iných krajín v zahraničí. „Mnohé jedinečné operácie panvy a vrodených porúch detskej nohy sa dodnes vykonávajú len v Žiline. Práve v žilinskej nemocnici mali premiéru viaceré unikátne výkony, ako komplexné osteotómie kostí či náročné operácie deformít chrbtice s použitím špeciálnych fixátorov,“ uviedla Záteková.

Vo FNsP Žilina použili ako prví vo východnej Európe rastúci magnetický fixátor chrbtice. Oddelenie je jedným z dvoch centier detskej ortopédie na Slovensku. „Vyprofilovali sme sa zo zahraničnej školy. V rámci operačnej liečby sa zameriavame predovšetkým na zložité až atypické ochorenia pohybového aparátu, deformity chrbtice u detí, ale aj dospelých, a to v rámci spondylochirurgickej časti oddelenia,“ podotkol primár pediatrickej ortopédie Juraj Popluhár.

V oblasti liečby deformít chrbtice operovali v Žiline zatiaľ najmenšieho pacienta vo veku 17 mesiacov s tuberkulóznym zápalom, ktorý spôsobil ochrnutie dolnej časti tela. Najmladším pacientom bolo trojtýždňové dieťa so život ohrozujúcim hnisavým zápalom bedrového kĺbu.

Riaditeľ FNsP v Žiline Eduard Dorčík pripomenul, že pediatrická ortopédia prešla priebežne viacerými modernizáciami. „Záleží nám, aby sme pacientom zabezpečili čo najlepšiu starostlivosť, no zároveň aby sme vytvorili kvalitné podmienky pre personál. Len za posledný rok sme na oddelení investovali 200.000 eur do modernizácie prístrojového vybavenia operačnej sály. Zakúpili sme tiež nový operačný stôl, mobilné digitálne RTG zariadenie s C-ramenom a sonografický prístroj,“ doplnil Dorčík, podľa ktorého je detská ortopédia prestížne odborné pracovisko s vysokým kreditom a výsledkami práce uznávanými doma aj v zahraničí.

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This