Ortopedický magazín logo

Reklama

Zranenia a úrazy počas tréningu baletu? Väčšina z nich pochádza z pretrénovania

Zranenia a úrazy počas tréningu baletu?

V štúdii publikovanej aj v British Journal of Sports Medicine, vedci analyzovali mieru výskytu a závažnosť úrazov spôsobených počas tréningu baletu. Štúdia nesie názov Epidemiológia úrazov v profesionálnom balete a jej autori zistili, že takmer jeden celý mesiac v roku museli tanečníci upravovať svoj tréningový režim pre zranenia spôsobené pretrénovaním alebo nadmerným trénovaním. 

– Skupina vedcov pozorovala 123 profesionálnych tanečníkov počas piatich sezón. Konkrétne v období od roku 2015 do 2020.

– Do štúdie sa zapojilo 66 žien vo veku: 28,0 ± 8,3 rokov a 57 mužov vo veku: 27,9 ± 8,5 rokov.

Autori štúdie tvrdia, že zbytočné hodiny strávené fyzickým tréningom prinášajú zbytočné úrazy. Až 35 % zranení spôsobených nadbytočným tréningom a následným pretrénovaním a preťažením danej partie tela viedlo k viac ako 28 dňom upraveného tanečného tréningu.

Rovnako ako pri každom inom športe, aj pri balete sa miera výskytu úrazov líši od rôznych premenných. Podľa tejto štúdie však platí, že väčšina úrazov v balete má príčinu v nadmernom počte hodín strávených tréningom. 

Päťdesiat percent a viac predstavovali úrazy spôsobené pretrénovaním alebo nadmernou záťažou. Traumatické poranenia predstavovali 40 % zranení.

Redakcia

Zdroje: 

https://bjsm.bmj.com/content/55/15/843

https://ryortho.com/breaking/a-large-percentage-of-ballet-injuries-due-to-overuse/

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This