Zdravie: Mozog treba udržiavať v aktivite, prospieva mu aj tréning pamäti
Bratislava 13. marca (TASR) – Celosvetová kampaň Týždeň mozgu (13. – 19. 3.) upozorňuje na potrebu udržiavať mozog v aktivite. Prospieva mu napríklad tréning pamäti. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v tejto súvislosti pripravil súbor odporúčaní na podporu správnej funkcie mozgu, každý deň tiež na sociálnej sieti zverejní jednu úlohu na „precvičenie mozgových závitov“.
ÚVZ pripomína, že mozog je jeden z najdôležitejších orgánov v tele, preto je jeho zdravie zásadné pre plnohodnotný život. Síce je najtvárnejší a najcitlivejší v ranom detstve, jeho vývin prebieha aj potom. „Aj v dospelom veku stále máme potenciál rozvíjať svoje mozgové funkcie vďaka plasticite (prispôsobivosti) mozgu, a to prostredníctvom ich stimulácie a pravidelného tréningu,“ vysvetlil odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR.
Mozog podľa odborníkov netreba nechať zlenivieť. „Akákoľvek aktivita mu prospieva – komunikácia, udržiavanie sociálnych vzťahov, literatúra, nové podnety, kultúra, umenie, pestovanie koníčkov, spoločenské hry, učenie sa cudzích jazykov,“ priblížili. Aktívnu treba udržiavať aj pamäť, ktorej výkon sa môže vekom znižovať. „Dôležité je používať aj vlastnú pamäť, nielen tú digitálnu. Skúste svoj mozog priebežne stimulovať napríklad vedomostnými súťažami, rébusmi, krížovkami, sudoku, pexesom alebo šachom,“ ozrejmili.
Prospešná je pre mozog aj kvalitná a vyvážená strava či dostatok tekutín. Výkonnosť mozgu zvyšuje aj kvalitný spánok, pravidelná fyzická aktivita, pohyb na čerstvom vzduchu či krátke prestávky a oddych počas dňa. „Prospieva pohľad z okna, chôdza po schodoch, hlboké dýchanie, krátka meditácia,“ ozrejmil ÚVZ.
Radí tiež obmedziť používanie informačných a komunikačných technológií na nutnú mieru. Dobré je tiež mať v byte i v pracovnom prostredí zóny bez akýchkoľvek technológií. Funkcii mozgu škodí aj dlhodobý a chronický stres, fajčenie či nadmerné užívanie alkoholu.
Zdroj: TASR
Foto: ilustračné, Envato Elements