Ortopedický magazín logo

Reklama

Využívate telemedicínu? Ako ju má hradenú lekár?

Využívate telemedicínu? Ako ju má hradenú lekár?

Viac telefonátov, menej fyzických kontaktov. Pandémia zmenila fungovanie všeobecných lekárov, aj lekárov špecialistov. Zdravotníci s pacientmi stále viac komunikujú aj prostredníctvom hovoru, emailu alebo sms správy. Telemedicína počas pandémie zaznamenala 258% nárast. Union zdravotná poisťovňa začala  už v počiatkoch pandémie preplácať výkony spojené s telemedicínou a záujem o ňu stále rastie. Využili ste už aj vy telemedicínu?

„Kým v roku 2020 vyplatil Union za výkony telemedicíny 279 917 eur, vlani to už bolo 1 003 872 eur. Ide teda o 258% nárast, ktorý sa len tak nevidí,“ uvádza hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

V rámci telemedicíny sú lekárom preplácané napríklad konzultácia zdravotného stavu cez email, telefonický hovor alebo sms, ďalej konzultácia stavu pacienta cez videohovor, výkon predpisu elektronického receptu a tiež krízová psychoterapeutická intervencia. Za dva roky eviduje Union zdravotná poisťovňa takmer 2 188 000 preplatených výkonov, z toho v súvislosti s diagnózou COVID-19 išlo o  314 236 výkonov.

Najväčší záujem o telemedicínu bol v Košickom a Prešovskom kraji

Kým v Žilinskom kraji bol počet výkonov v rámci telemedicíny za dva roky 149 817, pre porovnanie, v Košickom išlo až o 414 102 výkonov. Elektronicky so svojimi lekármi často komunikovali aj Prešovčania (395 630 výkonov) a Banskobystričania (260 988 výkonov). Naopak, najmenej túto medicínsku formu styku preferovali v Trenčianskom (120 002 výkonov) a v Trnavskom kraji (130 420 výkonov za dva roky pandémie). 

Telemedicínu využívajú hlavne praktickí lekári

Pacienti podľa dostupných štatistík využívali telemedicínu predovšetkým pre komunikáciu svojho zdravotného stavu so všeobecným lekárom, alebo lekárom pre deti a dorast, resp. pediatrom. Telefonická, emailová alebo sms-ková komunikácia je však využívaná aj v ambulanciách rôznych špecialistov. Pre ochorenie COVID-19 ju najčastejšie využívaju pacienti pri komunikácii s pneumológom, klinickým imunológom a alergológom a infektológom.  Mimo ochorenia COVID-19 sú to gynekologické a pôrodnické ambulancie, klinický imunológ a alergológ, psychiater, diabetológ či neurológ.

„Telemedicína odbremeňuje ako ambulancie, tak aj pacientov a prispieva k efektívnejšiemu manažmentu starostlivosti. Ale samozrejme zdôrazňujeme, že telemedicína nie je vhodná pre každého pacienta a nemôže byť využívaná na úkor kvality zdravotnej starostlivosti”, poznamenala na záver hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne, Beáta Dupaľová Ksenzsighová. 

Zdroj: TASR

Foto: ilustračné, Envato Elements

About Author

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

Pripojte sa k nášmu zoznamu adresátov a dostávajte každý týždeň výber najzaujímavejších správ zo sveta Ortopedického magazínu.

Úspešne ste sa prihlásili k odberu.

Share This